Jaké prodeje zlata přinesou letošní svátky Diwali?

Jaké prodeje zlata přinesou letošní svátky Diwali?

Indický svátek Diwali, připadající na třetí říjnový týden, znamená každoročně výrazný růst prodejů zlata a zlatých šperků. Bude tomu tak i letos?

Pochybnosti o výši letošních prodejů zlata během indických svátků totiž vyvolává nový indický zákon o předcházení praní špinavých peněz (PMLA). Ten má totiž omezit výrazné pašování zlata do země. Nově tak budou muset prodejci zlata vést povinnou evidenci osobních identifikačních čísel zákazníků nebo daňových kódů pro transakce nad 50 000 indických rupií (765 dolarů). Kromě toho je také zavedena nová daň z prodeje zlata.

S nelegálním dovozem zlata Indie bojuje už po řadu let. Nelegální dovozci mohou totiž nabízet zlato levněji než banky. Že je takto nabízené zlato pro kupce zajímavé, není třeba zdůrazňovat. Trpí tím však státní kasa, která v případě nelegálních dovozů přichází o velké finanční částky z neplaceného dovozního cla.

This chart will give hope to gold price, India bullion bulls

K indických svátkům Diwali neodmyslitelně patří zlaté šperky.

A co letos?

Jak vypadá letošní situace? Místní ceny zlata poklesly v tomto týdnu na 29,2 dolaru za 10 gramů zlata, což je nejnižší cena od 28. srpna. Pokles ceny se projevuje i v nabídce obchodníků, kteří výrazně snížili nabízenou slevu pro kupující. Snížený zájem zaznamenávají i obchodníci. Aditya Pethe, ředitelka klenotnictví Waman Hari Pethe klenotnictví k tomu říká: „Děláme minimální nákupy, protože poptávka po špercích byla velmi slabá kvůli zákonu o předcházení praní špinavých peněz (PMLA). Bohužel se domníváme, že poptávka by mohla být nižší i během svátků Diwali“.

Indické svátky Diwali každoročně znamenaly vysoké objemy prodeje zlatých šperků. Indové věří, že nákup zlata v období těchto svátků je příznivý a nákup zlata pro ně znamenal i dostupnou investiční příležitost. Bude tak zajímavé sledovat, jak nová pravidla a platby ovlivní prodeje zlata a zlatých šperků během letošních svátků.

Zdroj. mining.com

 

 

 

 

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře