Jaká bude cena zlata? Zlato podle nových pravidel hry FED

Ben Bernanke předal žezlo Janet Yellen, která se stala novou předsedkyní Rady guvernérů ve Federálním rezervním systému.
Představme si toto žezlo jako aktiva centrální banky. To by znamenalo, že se od nástupu do úřadu minulého předsedy v roce 2006 pětkrát zvětšilo. Tenkrát měl FED ve zlatě na aktivní straně položky v hodnotě $834,6 miliard. Ke dnešku vlastní FED zlata v rozvaze $4,1 bilionů.

Než minulý rok zničil několika-roční býčí vládu u zlata, rozšiřování bilance Fedu a ceny zlata šly ruku v ruce po celé desetiletí. Korelační koeficient od roku 1999 do 2012 činil 0,95.

I s ukončením nákupů dluhopisů v roce 2013 zůstává rozvaha Fedu na stoupající trajektorii a to mnohem více než cena zlata. Může to naznačovat, že se dočkáme vyšších cen.


Co zlomí sérii ztrát na trhu zlata? Bude inflace vyšší, než se předpokládá?
Na základě trhu práce, omezeného oživení u nemovitostí a regulace zpomalující toky peněz je myslitelné, že Fed nebude mít jinou možnost, než podstatné zvýšení úrokových měr k zlepšení ekonomiky.
Hypotékám se také nedaří, banky hlásí o 30% slabší poptávku.
Téměř s jistotou lze říci, že nová předsedkyně tabulky dobře sleduje.

Pro zvýšení ceny zlata by se tak daly najít argumenty. Mnozí navíc upozorňují, že se v lednu mohlo odrazit od druhého dna.

Charvát, 6.3.2014
Zdroj: Frank Holmes, Kitco Commentary

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře