Jak zvýšit zisk na platině? Amplats chce větší zisky propouští 4800 dělníků Stávka dolů Anglo American Platinum trvá již 4. den

Jak obnovit zisky? Amplats chce propustit 4800 zaměstnanců, zrušit pracovních míst. Stávka zasáhla produkci ve firmě. Odboráři tvrdí, že neskončí bez dohody.
Kolem 2000 horníků v Jihoafrické Republice z dolů Anglo American Platinum se sešlo na protestu proti plánovanému propouštění.
Stávka trvá již čtvrtý den a ovlivňuje produkci firmy, která se stále vzpamatovává z pracovních nepokojů z minulého roku. Ty dost možná napomohly současné situaci a Amplats potřebuje vykompenzovat ušlé zisky. Nyní se mluví  o propuštění 4800 lidí, původní číslo bylo 14 000, ale po kritice odborářů a vlády ho společnost snížila.

Vůdci odborů se sešli ve 14:00 v Jonnesburgu a rozhodli se, že v úterý vyjdou znovu. „Pokud nám nevyjdou vstříc alespoň na půl cesty, stávka bude pokračovat“, řekl Thebe Maswabi, předseda větve AMCU pro Reuters.
Nezaměstnanost je v JAR citlivým tématem, protože 4 z deseti dospělých lidí nemají práci. Řešení nebude jednoduché, protože Amplats potřebuje obnovit zisky a ty závisí na produkci v dolech v Rustenburgu, kde chce omezit těžbu.


Současná stávka je legální a zatím vypadá mírumilovně podle členů odborů NUM, které se jí nezúčastní.

Charvát,30.9.2013
Zdroj: Reuters

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře