Investice do zlata prostřednictvím ETF

Investice do zlata prostřednictvím ETF

Nedávno jsme zde psali o těžařích zlata, kteří i v této pro ně nelehké době vyplácejí dividendy. Ne každý však má odvahu a dostatečné znalosti, aby své prostředky vložil do jedné konkrétní společnosti. Pro ty méně odvážné, či možná opatrnější, se naskýtá i další možnost, jak do zlato těžících firem investovat a hlavně mít z toho nějaký výnos.

Není ETF jako ETF

Tou možností jsou ETF fondy. Ale velký pozor. Rozhodně není ETF jako ETF. I mezi ETF fondy zabývajícími se zlatem jsou velmi výrazné rozdíly. Většina těchto fondů totiž investuje do fyzického zlata, které žádný pravidelný výnos nepřináší. Existují však i ETF fondy, které vkládají své prostředky do těžařů zlata a vyplácejí i dividendy. Samozřejmě výrazně nižší než při investování do samotných těžařů. Na druhé straně však rozkládají riziko na více subjektů, což pro řadu investorů může být zajímavé. Podívejme se na některé konkrétní ETF fondy, které dividendu vyplácejí.

Sprott Gold Miners (SGDM)

Tento fond byl vytvořen v roce 2014 a dnes má aktiva ve výši 128 milionů dolarů. Zhruba 40 procent jeho aktiv tvoří akcie těžebních společností Goldcorp, Agnico Eagle Mines a Franco-Nevada Corporation. Fond nabízí dividendový výnos 1,43 procenta.

Market Vectors Gold Miners (GDX)

Fond založený v roce 2006 dnes disponuje aktivy ve výši 5,37 miliardy dolarů. Soustřeďuje se na akcie velkých těžařských společností Barrick Gold, Newmont Mining, Goldcorp a Rangold Resources. Fond nabízí dividendový výnos 0,82 procenta.

iShares MSCI Global Gold Miners (RING)

Tento fond od svého vzniku v roce 2012 shromáždil aktiva ve výši 72 milionů dolarů. Zhruba třetinu jeho portfolia tvoří akcie velkých těžařů Barrick Gold, Newmont Mining a Goldcorp. Současný dividendový výnos je 0,89 procenta.

Market Vectors Junior Gold Miners (GDXJ)

Tento fond s aktivy ve výši 1,5 miliardy dolarů se pro změnu zaměřuje na akcie středních a malých těžařů, například OceanaGold, Northern Star Resources, Evolution Mining či NovaGold Resources.

Fond nabízí dividendový výnos ve výši 0,73 procenta.

Zdroj: Grant Capital

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře