Indům nevadí monetizace zásob zlata

Indové jsou pověstní svou náklonností ke všemu, co se žlutě leskne. Zlato nakupují pro okrasu, ale také jako investici. Přestože se ho ve zlých časech nejsou ochotni vzdávat, Světová rada pro zlato (WGC) v průzkumu zjistila, že je v Indii potenciál pro výměnu fyzického zlata za určité burzovní ekvivalenty.
V Indii se nachází na 22 000 tun zlatých zásob, nikoli pod zemí, ale ve vlastnictví obyvatel. Ročně na tuto hromadu přibude 850 tun, ačkoliv prodej je mizivý. Indové o své zlato neradi přichází. Nový průzkum zaštítěný WGC a Federací indických komor pro obchod a průmysl (Ficci) překvapivě odhalil, že obyvatelé země teoreticky nemají nic proti monetizaci svých zlatých zásob (jejich převedení do tzv. papírové podoby).
Průzkumu se zúčastnilo 5 000 respondentů po celé Indii. Ukázalo se, že spotřebitelé jsou ochotní zvážit investiční produkty s návazností na zlato, které navíc nesou úrokový výnos (za propůjčení zlata). Celých 49 % dotázaných potvrdilo, že by za úrok své zlato vložili na virtuální účet.
Kromě toho by 72 % Indů svolilo k tomu, aby na konci dostali jiný kus zlata, než původně vložili, s dodatkem, že 62 % z celkového počtu respondentů by upřednostnilo hotovost či indické zlaté mince nebo cihly v době splatnosti. Pouhých 8 % by si přálo dostat zpátky své původní zlato.
Třetina respondentů by takto uložila 25–50 % svých zásob zlata, pouze 3 % respondentů by takto uložily mezi 75–100 % svého zlatého majetku.
Proč tedy nejsou zásoby monetizovány? V současnosti nabízí indický trh dva produkty, které tuto službu do jisté míry umožňují – půjčky ručené zlatem a programy pro uložení zlata v bankách. Gold deposit scheme (GDS) navržené v roce 1999 bylo centrální bankou odsouhlaseno v roce 2013. Nesetkalo se ovšem s velkým úspěchem, ačkoli nabízí i daňové výhody. V programu je nyní „pouhých“ 15 tun zlata.
Zlaté programy mají svá úskalí, např. rozdílnou kvalitu zlata. Průzkum ukázal, že je na trhu potenciál pro práci se zlatem a pro změnu formy, kterou Indové drží. O správu zlatých zásob se začali v poslední době zajímat také místní klenotníci, kteří by se mohli dokonce těšit vyšší důvěře klientů než banky.

Charvát, 2.1.2015
Zdroj: Financial Chronicle

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře