Indonéský měděný obr asi dostane další šanci

Indonéský měděný obr asi dostane další šanci

Indonéský obří měděný důl Grasberg (druhý největší tohoto druhu na světě) má zřejmě šanci na pokračování svého provozu. Indonéská vláda i vlastník dolu, společnost Freeport, potvrzují snahu o dohodu na tomto pokračování.

„Indonésie je blízko k dohodě s Freeport McMoRan Inc. o její dlouhodobé budoucnosti v zemi, ale klíčové otázky je třeba vyřešit ještě předtím, než americký těžař obdrží nové povolení k provozování svého velkého měděného dolu,“  řekl dnes generální tajemník indonéského ministerstva pro energetiku a přírodní zdroje Teguh Pamuji.

Akcie největšího veřejně obchodovaného měděného těžaře na světě dosáhly v úterý 16měsíčního maxima poté, co Freeport uvedl, že v rozhovorech bylo dosaženo pokroku s cílem vyřešit jeho nákladný spor o povolení k další těžbě. Indonésie souhlasila se zvláštním povolením na těžbu pro Freeport pro jeho důl Grasberg v provincii Papua do roku 2021. Po dokončení bude Freeportu povoleno požádat o dvě desetiletá prodloužení povoleného těžby pro Grasberg po roce 2021.

Důl Grasberg v indonéské provincii Papua

Obě strany mají do konce října, kdy vyprší platnost vývozního povolení Freeportu Grasberg, uzavřít dohodu o zvláštním povolení k těžbě. Podle Pamujiho nebyla tato dohoda dosud podepsána, protože zbývá dořešit ještě některé záležitosti.

Co tedy zbývá dořešit?

Pamuji, který stojí v čele vládního týmu, který má rozhovory s Freeportem na starosti, uvedl, že existují ještě čtyři oblasti, které zbývají k dořešení.

Freeport a ministerstvo financí se musí vyjádřit k požadavku, aby společnost odevzdala 51 procent akcií dolu indonéským vlastníkům. Obě strany musí rovněž projednat dohodu o fiskální stabilitě, která by zaručila platby daní a licenčních poplatků. Tuto dohodu chce Freeport ještě předtím, než se obě strany dohodnou na odstoupení od současné smlouvy.

Obě strany musí také uvést, jak budou operace prodlouženy po skončení platnosti zvláštního povolení a také se dohodnout výstavby hutě v lokalitě Grasberg, která je druhým největším měděným dolem na světě.

„Není tam žádná jiná možnost,“ řekl ministr energetiky a přírodních zdrojů Ignasius Jonan v rozhovoru v úterý v Houstonu. „Pokud k tomu nedojde, je to v pořádku, ale pak Freeport nebude moci nezpracovanou surovinu exportovat.“ Generální ředitel společnosti Freeport Richard Adkerson v úterý varoval, že společnost je připravena vzít spor do arbitráže, pokud jednání selže, ale uvedla, že žádná strana nechce tento výsledek. „Existuje vzájemný smysl pro optimismus,“ řekl Adkerson analytikům v konferenčním hovoru.

Zdroj: Reuters

 

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře