Indie a Čína srážejí poptávku po zlatě

Poptávka po zlatě byla ve druhém čtvrtletí nejnižší od roku 2009. Rozhodující podíl na tom mají dva největší světoví spotřebitelé zlata, Indie a Čína.

Podle zprávy konzultační společnosti GFMS se celosvětová poptávka po zlatě ve druhém čtvrtletí snížila na nejnižší úroveň od roku 2009. Největší podíl na tom mají dva výrazně největší spotřebitelé zlata, Indie a Čína.

Celková fyzická poptávka po zlatu se meziročně snížila o 14 procent na 858 tun. Z toho se poptávka po  zlatých cihlách a špercích meziročně snížila o 12 procent, je tedy již plných 63 procent pod vrcholem ze druhého čtvrtletí roku 2013. Samotná poptávka po zlatých špercích spadla o devět procent. V Indii přitom prodej zlatých šperků vzrostl o 2,5 procenta na 158 tun. Celkový dovoz zlata do země však poklesl o desetinu na nejnižší úroveň za posledních pět čtvrtletí.

Nákup zlatých cihel a mincí v Číně pak v uváděném čtvrtletí spadl o 26 procent na 35 tun a nákup zlatých šperků o 23 procent na 102 tun. Číňané dávali přednost nákupu akcií. Pád jejich ceny v polovině června se ve výsledcích druhého čtvrtletí, a tedy i v možném návratu ke zlatu,  ještě neprojevil, společnost GFMS však odhaduje, že k opětovnému růstu zájmu o zlato by mohlo dojít zejména v posledním čtvrtletí letošního roku.

Zdroj: Investiční web

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře