HSBC hájí import zlata do Indie

Jak jsme na našich stránkách už několikrát zmiňovali, Indie je největším konzumentem zlata. Zároveň je ale také největším spotřebitelem ropy a právě ta činí 70% celkového dovozu.Podle oficiálního postoje HSBC nelze deficit běžného účtu (v terminologii mezinárodního obchodu) Indie svádět na dovoz zlata, nýbrž na rostoucí spotřebu ropy v zemi. Hitendra Dave, vedoucí pro globální trhy, zastává názor, že hlavním viníkem současného problému je rekordní dovoz právě ropy, nikoli zlata. To představuje hlavní risk pro měnový kurz Rupie.

Indický běžný účet se propadl na rekordní úroveň 5,4% v druhém kvartálu minulého roku. V roce 2012 se dovoz zlata na deficitu podílel 35% v průměru.

Indie se samozřejmě snaží importované zlato omezit. Podstupuje kroky, které by měly snížit poptávané množství tím, že zvyšuje cenu. Objevují se i neblahé důsledky této politiky, kdy je předražené zlato zprostředkováno přes černý trh. Mimo je v plánu spuštění finančních instrumentů, které omezí potřebu nakoupené zlato do země importovat.

Ačkoli zlato není hlavním tahounem deficitu, v diskuzích se o něm na rozdíl od ropy mluví mnohem více. Nelze se tomu divit, protože ropa, oproti blýskavému kovu, má pro zemi produktivní využití.

Charvát 13.2.2013
Zdroj: BullionStreet.com

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře