FED rozhodl o snížení cen obecných i drahých kovů

Americký Federální rezervní systém se rozhodl zúžit program měsíčního nakupování dluhopisů o $10 mld. na $75 mld., čímž ve čtvrtek stáhl cenu obecných i vzácných kovů.
Měď narazila na téměř tříměsíční minimum a obchodovala se za $ 7214 za tunu. Hliník se potopil k $1784 za tunu.

Fed předpokládá, že se americká ekonomika zlepšuje a že nezaměstnanost zůstane v 7% rozmezí. Pokud se realita nebude vyvíjet jako předpovědi, dojde k úpravě plánu.

„Přitažení kohoutků Fedem a síla dollarového indexu způsobí krátkodobé korekce – např. u denominovaných komodit jako jsou obecné kovy, ale celkový trend soustavy kovů indikuje pevné ceny. Volatilní rok 2013 ukázal růst u mědi, zinku a olova, zatímco nikl a hliník zůstaly pod tlakem slabých fundamentálních faktorů. Výhledově může rok 2014 ukázat oživení světové ekonomiky a zvýšení poptávky po obecných kovech. Především u hlavních spotřebitelů – USA a Číny.“ Řekl Jayant Manglik, president retailové distribuce Religare Securities.

„Obavy týkající se nabídkové strany budou kroužit okolo mědi v následujícím roce. Rozhodnutí Fedu přidává cenám další napětí, protože program centrální banky původně ceny kovů poháněl. Zmenšení nákupů ubere trhu na likviditě, která kovům také pomáhala, takže se může vypařit růstová nálada. I když jsme viděli určitý nárůst poptávky v Číně, když vystřídala pokles zásob na londýnské burze, konec přerozdělovacího období v Číně by poptávku mohl rozkolísat.“ Tvrdí Kishore Narne, pomocný ředitel a vedoucí v Motial Oswal Commodity Broker.

Charvát, 27.12.2013
Zdroj: Business Standard

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře