Eldorado Gold zastavuje své řecké projekty

Eldorado Gold zastavuje své řecké projekty

Kanadská těžařská společnost Eldorado Gold se rozhodla pozastavit všechny své operace v zemi kvůli zpoždění ve vydávání povolení pro společnosti Skouries a Olympias, dva z klíčových projektů společnosti.

Není to poprvé, co Eldorado zastavuje operace v Řecku. V lednu roku 2016 společnost přerušila práci v Skouries a vyhrožovala uvolněním 600 pracovníků na základě protestů místních obyvatel a dalším rozporem s vládou. Práce byla obnovena o pět měsíců později.

Současný krok se zdá být mnohem drastičtějším. Generální ředitel George Burns k tomu ve svém prohlášení uvedl, že společnost „není schopna pokračovat v investování“ v Řecku kvůli zdlouhavému očekávání potřebných licencí, což negativně ovlivnilo plány a náklady projektu Eldorado. Pozastavení nabude účinnosti 22. září a zahrnuje veškeré rozpočtované investice společnosti do průzkumu, rozvoje společenství a infrastruktury.

„Je nesmírně nešťastné nalézt se v této bezvýchodné situaci, kdy bychom měli vyvíjet důležitý komerční projekt v partnerství s Řeckem a přidat dalších 1200 pracovních míst k dnešní pracovní síle přibližně 2 400 osob v Řecku,“ uvedl Burns.

Eldorado Gold to halt all operations in Greece

Výstavba dávkovače u projektu Skouries.

Práce na ochraně životního prostředí a péče a údržba budou pokračovat a očekává se, že bude nutné vynaložit zhruba 30 milionů dolarů na odstavení provozu, přičemž náklady na údržbu budou činit přibližně 25 milionů dolarů ročně.

Spory o životní prostředí

Těžař zlata, který provozuje součást Eldorada společnost Stratoni, se již roky snaží vyvíjet projekty Skouries a Olympias na severu země, ale místní opozice a pokračující spory s úřady odložily další postup prací. Několik lidí v komunitě brání těžbě v oblasti, protože se domnívá, že by činnost poškodila regionální turistický průmysl, zničila lesy a představovala riziko znečištění podzemních vod. Jeden z největších sporů mezi společností a řeckými orgány se točí kolem zkušebních metod používaných pro dodržování ekologických předpisů v Skouries.

Naopak Eldorado tvrdí, že společně s vytvářením nových pracovních míst a přinášením stovek milionů do ekonomiky podnikla všechna nezbytná opatření k ochraně okolí. Dále těžař říká, že stále provádí ekologickou čistící činnost i po svých předchůdcích. Od roku 2012 zde již byla investována miliarda dolarů, která by se s pokračováním prací měla zdvojnásobit.

Eldorado Gold to halt all operations in Greece

V již hotovém projektu Olympias měla koncem letošního roku začít těžba zlata.

Eldorado se stahuje

Společnost Eldorado se však nestahuje jenom z Řecka. V roce 2016 prodala všechna svá čínská aktiva a letos se rozhodla zlikvidovat všechny svoje plány na rozvoj tureckého dolu Kışladağ. Nedávno také společnost odložil rozhodnutí o vývoji projektu v Brazílii s odkazem na nízké ceny zlata a prošla některými změnami v oblasti vedení, a to jmenováním jednoho z vrcholových manažerů společnosti Goldcorp za generálního ředitele.

Místo toho se společnost snaží upevnit svou pozici ve své domovské zemi. V červenci dokončila akvizici dalšího kanadského těžaře Integra Gold a získala tak přístup k projektu Lamaque u Val-d’Or v provincii Quebec. Tento majetek má podle předběžného ekonomického hodnocení dokončeného v únoru v průměru za deset let produkovat 123 000 uncí zlata.

Zdroj: mining.com

 

 

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře