Dražší elektřina brzdí zambijskou těžbu mědi

Dražší elektřina brzdí zambijskou těžbu mědi

V Zambii, druhém největším africkém producentovi mědi, se projevuje vliv dlouhotrvajícího sucha. Vláda totiž navrhla zavést vyšší tarify za spotřebu elektřiny, na což těžaři reagují omezením těžby mědi poté, co byly omezeny dodávky nezbytné elektrické energie. Koncem minulého týdne tak učinila i společnost Mopani, vlastněná firmou Glencore.

Koncem minulého týdne se zambijská odnož těžařského koncernu Glencore, společnost Mopani Mine Copper Mines rozhodla pozastavit těžbu mědi, poté co společnost Copperbelt Energy Corporation (CEC) omezila dodávku elektřiny do oblastí Kitwe a Mufulira. Podle prohlášení společnosti se všichni horníci, kteří byli v době omezení dodávek na svých podzemních pracovištích, úspěšně dostali na povrch. Podle svého prohlášení tak firma učinila v zájmu zachování bezpečnosti svých zaměstnanců.

Mopani těží v těchto dvou oblastech na několika ložiscích, a to v oblasti Mufulira na podzemních ložiscích Mufulira a Nkana, v oblasti Kitwe pak na ložiscích Mindola a South Ore Body. K omezení dodávek došlo vlivem skutečnosti, že následkem dlouhodobého sucha dochází k poklesu hladiny vody v Karibské přehradě na řece Zambezi. Zdejší elektrárna vyrábí většinu elektřiny spotřebovávané v Zambii.

Výsledek obrázku pro přehrada Kariba, foto

Přehrada Kariba na řece Zambezi na pomezí Zambie a Zimbabwe zajišťuje většinu zambijské výroby elektřiny. Přehradu však trápí nedostatek vody.

Spor o cenu elektřiny

Spory o elektřinu se mezi těžaři a zambijskou vládou vedou již delší dobu. Vláda totiž v dubnu přišla s návrhem nových sazeb za elektřinu, a to zavedením jednotného tarifu ve výši 9.30 amerických centů za kilowatthodinu (kWh). Těžební společnosti měly do té doby dohodnuté individuální sazby, které se v průměru pohybovaly kolem 6 amerických centů za kWh.

Tento vládní plán se těžařům nelíbil a velké společnosti, jako již zmíněná Mopani, brazilská Vale či v Londýně registrovaná společnost Vedanta Resources jej napadly u soudu a spor zatím zýůstává nevyřešený.

Zdroj: Reuters

 

 

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře