Drahé kovy jako průmyslová surovina

Přestože drahé kovy se nejčastěji pojí se šperky či zejména v případě zlata jako vhodný investiční nástroj, mají opravdu široké použití i v průmyslové výrobě.

A je to právě průmyslová výroba a tudíž spotřeba drahých kovů, která má rozhodující vliv na stanovení a pohyb ceny drahých kovů. Kde se tedy jednotlivé drahé kovy průmyslu využívají?

Obecně řečeno v mnoha pokrokových technologiích, a to díky svým fyzikálně-chemickým vlastnostem. Nejvyužívanější jsou tak stříbro v elektrotechnickém průmyslu a platina jako významný ekologický prostředek.

Ale k využití jednotlivých drahých kovů. Stříbro jako nejvýznamnější průmyslově využívaný drahý kov potřebuje kromě elektrotechnického průmyslu také průmysl sklářský, chemický, automobilový a také lékařství. Zlato dominovalo tradičně v klenotnickém či dekorativním průmyslu, ale zastoupení má i v elektrotechnickém průmyslu. Platinové kovy (platina, palladium, rhodium) se využívaly v oblasti katalýz a procesů snižující emise tzv. skleníkových NOx plynů, jedná se o autokatalyzátory a průmyslové katalyzátory. Platina sehrála důležitou roli ve farmaceutickém průmyslu. Je obsažena v cytostatikách – lécích, které slouží v boji proti rakovině, a společně s rhodiem též ve sklářském průmyslu. Elektrotechnický průmysl  je velkým spotřebitelem drahých i dalších kovů. Kromě uvedených zde má své nezastupitelné místo také měď, cín, nikl a další.

Vysoká spotřeba drahých kovů průmyslem si také žádá snahu zpětně získávat co nejvíce spotřebovaných drahých kovů po ukončení životnosti výrobků, v nichž byly použity. V tuzemsku se touto recyklací již tradičně zabývá společnost Safina. Ta dokáže ročně recyklovat přes sto tun drahých kovů, v drtivé většině stříbra, ale například loni recyklovala také 3 tuny zlata, 5 tun platiny, 2,5 tuny palladia či 0,2 tuny rhodia. Tato množství pro Safinu představují roční obrat ve výši přes 2,5 miliardy korun. V minulých měsících navíc firma zdvojnásobila kapacitu linky na recyklaci stříbra ze sta na dvě stě tun.

František Prokop

14.dubna 2014

 

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře