Dividendy za zlato Dividendové dilema těžařů zlata

Těžaři zlata nikdy nebyli známí vyplácením vysokých dividend. Jenže díky padajícím cenám jejich akcií v celém sektoru mají teď možnost přinést nečekané výnosy.

Barrick Gold Corp. má dividendový výnos 5,3%, což ho dostává do stejné ligy jako BCE Inc. (5,4%) a před všechny kanadské banky. Mezi dalšími těžaři překypujícími zisky jsou Iamgold Corp. (6,2%), Newmont Mining Corp. (4,8%) a Cetterra Gold Inc. (4,5%).
Současná situace nejspíš evydrží velmi dlouho. Experti tvrdí, že těžaři by zvážili redukci svých dividend, pokud by se trh zlata neotočil v dohledné době. Škrty by mohly začít ještě v tomto měsíci, kdy budou oznamovat výdělky za druhé čtvrtletí a své reakce na padající ceny.

Tradičně vyplácí těžaři zlata malé, popřípadě žádné dividendy. To se v posledních letech změnilo, když začali generovat rekordní zisky a investoři je nutili, aby vraceli více peněz. Každý významný těžař zlata buď zvýšil, či zavedl (nebo oboje) dividendu. Teď když ceny padají, druhá strana jejich strategie vyplouvá na povrch. Marže se ztenčují a mnohé společnosti se perou o to, aby vytvořili jakékoli množství volného cash flow.

Charvát, 9.7.2013
Zdroj: Financial Post

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře