Diamanty jako šperk i jako investice

V dobách kolísající ceny zlata se řada investorů poohlíží i o diamantech jako možné náhradě zlata. Jak si diamanty stojí?

Přestože loňská těžba surových diamantů vzrostla o sedm procent, výsledných 145 milionů vytěžených karátů zůstalo plných 30 milionů karátů pod úrovní rekordního roku 2005. Těžba se stává stále složitější a nákladnější, přesto se do roku 2020 očekává další růst.

Naopak rekordní úrovně loni dosáhla poptávka po diamantových špercích. Celkem se loni v obchodech s diamanty protočilo 79 miliard dolarů (asi 1,7 bilionu korun). O sedm procent loni vzrostl největší světový trh s broušenými diamanty v USA. Výrazný nárůst však zaznamenávají dvě nejlidnatější země světa, Čína a Indie), v nichž rozvíjející se a zvedající se střední třída výrazně zvyšuje poptávku po diamantových špercích. Za posledních pět let to bylo o 12 procent a trend výrazně rostoucí poptávky se dá očekávat i v dalších letech. Rovněž řada investorů považuje diamanty za vhodnou náhradu zlata v dobách, kdy cena žlutého kovu prochází značnými výkyvy.

Zdroj: Patria

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře