Deset pozoruhodných zjištění o pohybech zlata ve světle potenciální ruské invaze

Názory na potenciální ruskou invazi na Ukrajinu se na trhu zlata velmi rozdvojují. Zde je 10 poznámek a úvah, které nabízejí přehledný souhrn reakcí trhů.
1. Zlato výrazně vzrostlo v obavách pocházejících z komentáře polského politika o tom, že Rusko obsadí Ukrajinu.
2. Je nutné položit si otázku: „Jak je asi pravděpodobné, že Rusko bude svoje plány předem sdělovat Polákům, kteří jsou v současnosti členem NATO?“ Těžko lze hledat podklady pro podpoření důvěryhodnosti polských komentářů.
3. Rusko je obrovským dodavatelem ropy a plynu pro Evropu. Proč cena ropy padá, pokud se někdo domnívá, že se Rusko chystá Ukrajinu obsadit?
4. Investoři v Evropě a Asii bývají o situaci v Rusku obvykle informovanější než investoři v Severní Americe. V Evropě a Asii nebyly pozorovány žádné význačné nákupy těchto surovin, všechny nákupy proběhly v Americe.
5. Algoritmy monitorující trh detekují masivní úbytek krátkých pozic z důvodu rostoucí ceny. (Ztráta z opačného než předpokládaného pohybu trhu nutí investory uzavírat pozice, aniž by chtěli.)
6. Byla detekována mírná prodejní aktivita ve velkých částkách odpovídající Smart money pokaždé, když zlato přeleze úroveň 1309 dolarů za unci.
7. Nelze opomenout, že média vyžadují senzace v titulcích.
8. Sikorski neřekl ve svém prohlášení nic nového, pouze zopakoval, že na hranicích stojí armáda. Přesto trh zareagoval.
9. Další tržní indikátory pro cenu zlata (např. ETF, akcie spojené se zlatem, indexy těžebního sektoru) projevovaly znaky prodávajících instituciálních investorů (smart money), dokonce pokles ceny těžařských indexů. Cena zlata přesto rostla. Toto naznačuje panickou reakci méně informovaných investorů.
10. Stříbro naopak (oproti zlatu) zaznamenává úbytek peněz na trhu.

Zlato táhne v do krátkého horizontu nálada trhu. Tato nálada ale nijak nesouvisí s logikou a racionálními argumenty. Závěrem dlužno říci, že toto pojednání netvrdí, že Rusko napadne či nenapadne Ukrajinu. Jde pouze o okomentování situace a informovanosti na trhu, který, jak se zdá, neohodnocuje aktiva adekvátním rizikem.
Ve velmi krátkém horizontu je tudíž riziko propadu ceny zlata vysoké.

Charvát, 13.8.2014
Zdroj: Nigam Agora, analytik KITCO.com

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře