Co čeká stříbro v roce 2016?

Co čeká stříbro v roce 2016?

Stříbro můžeme vnímat a také vnímáme z řady různých pohledů. Ženy milují krásu šperků zhotovených z tohoto drahého kovu, technici zase oceňují jeho vynikající fyzikální vlastnosti, díky nimž stříbro nachází uplatnění v mnoha oborech lidské činnosti. Jeden příklad za všechny. Bez sloučenin stříbra se po dlouhá desetiletí neobešel tak významný obor, jakým je fotografie.

Stříbro loni a letos

Z těchto všech důvodů stojí stříbro v popředí zájmu mnoha investorů, ale i podnikatelů v nejrůznějších oborech. Pohled na loňskou skutečnost a letošní vyhlídky co se týče stříbra, nabízí organizace Silver Institute.

Největší podíl poptávky po fyzickém stříbru tvoří jeho průmyslové využití. Loni činilo průmyslové využití 54 procent z celkové poptávky po stříbru a letos by se měla tato poptávka podíl dále zvyšovat. A to zejména sklářský průmysl a výroba fotovoltaických panelů. Rychle se rozvíjející výroba solárních panelů může letos pokořit rekord z roku 2011, kdy tato výroba spolykala téměř 76 milionů uncí tohoto kovu. A samozřejmě elektrotechnika, výroba mobilních telefonů atd.

Stříbro jako investice

Stranou rostoucího zájmu o stříbro samozřejmě nezůstává ani chápání stříbra jako investice, ať již v podobě šperků, či mincí nebo medailí. Zde všude kromě ceny vlastního kovu hraje velkou roli kvalita zpracování, design apod. U šperků je odhadován meziroční růst poptávky o 5 procent, a to i přes mírný pokles poptávky v Číně.

Poptávka po stříbrných mincích dosáhla loni rekordní úrovně 130 milionů uncí. Poptávka byla tak silná, že zejména ve druhé polovině roku světové mincovny zápasily s nedostatkem výrobních kapacit. Že letošní situace bude minimálně stejná, napovídají výsledky prvních letošních měsíců. Poptávka po stříbrných mincích nepolevuje.

 

Těžba a cena

Cena stříbra v posledních letech výrazně klesla, což se výrazně projevilo i na ekonomické situaci těžařů. Zatímco ještě loni se těžba stříbra pohybovala na úrovni předchozích let, letos je avizované první snížení těžby, a to až o 5 procent oproti loňské skutečnosti.

Očekávané zvýšení poptávky po stříbře ve všech formách jeho využití by se mohlo odrazit i na jeho ceně. Zde jsou však analytici opatrní a spíše hovoří o naději na postupný růst ceny. Poptávku a zejména výši ceny stříbra totiž ovlivňuje řada předem těžko odhadnutelných faktorů. Nelze předem zcela jasně říci, jakým směrem se bude vyvíjet světová ekonomika, jak v návaznosti budou růst či klesat úrokové sazby, jak se budou chovat investoři, jak se budou dále vyvíjet současné geopolitické problémy, zda se některé podaří vyřešit, či se objeví další. Přes tyto všechny vlivy má trh se stříbrem reálnou naději na další růst.

Zdroj: Silver Institute

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (2 hlasů, průměr: 10,00 out of 10)
Loading...

Komentáře