Clyde Russell: Půjde zlato nahoru ? Čína ani Indie zlato nezachrání

Clyde Russell je tržní analytik v Reuters. Asie dnes udává směr kam půjde cena zlata, ale bude to stačit na vyrovnání propadu? Ani nově oživená poptávka po fyzické formě kovu nedokáže evidentně nastartovat nový růst, ale mohla by stačit na udržení současné hladiny. Půjde zlato nahoru ?
Asi už je všem fanouškům zlata jasné, že tři hlavní faktory, které vyhnaly zlato na rekordních $1920,30 v září 2011 byly spíš šťastnou kombinací, než předzvěstí budoucích zisků. Tenkrát zlato vydělávalo na růstu bohatství a vysoké inflaci v Číně a Indii. Západní investoři lili peníze do ETF kvůli monetárnímu uvolňování a recesi ve vyspělých zemích. Také pomohly nákupy centrálních bank.

Od té doby ale uplynulo dost času a všechny tři tyto faktory jsou na útlumu.

V první řadě se uvolnila poptávka v Číně a Indii v návaznosti na zpomalení růstu. Indická klesla o 11% za rok 2012 a Čína vzrostla jen o 1%. Zadruhé, ETF investoři vzdali čekání na slibované prolomení hranice $2000 za unci a rozprodaly svá aktiva. A konečně, nákupy centrálních bank přestaly růst podle dat World Gold Council ze čtvrtka.

Zpráva WGC také ukazuje elegantní rotaci vlivů pozitivních a negativních faktorů na ceny kovu. Asijská poptávka přebírá místo, které zbylo po ETF. Na vyrovnání ceny ale nestačí. Aby se zlato otočilo vzhůru, bude potřebovat alespoň jeden z těchto medvědích faktorů utlumit.

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře