Čína sráží i cenu palladia

Čína sráží i cenu palladia

Razantní pokles cen průmyslových kovů vlivem zpomalování růstu čínské ekonomiky je dostatečně známý. Výjimkou není ani drahý kov s výrazným průmyslovým využitím – palladium.

Cena kovu, jehož hlavní průmyslové využití je jako aktivní náplň automobilových katalyzátorů, spadla na pětileté minimum. Palladium s dodáním v březnu se nyní obchoduje za necelých 470 dolarů za unci kovu, když se krátce dotklo úrovně 451 dolarů, což je nejnižší cena od dubna 2010. Hlavní příčinou je zpomalující růst prodeje osobních aut v Číně. Zdejší prodej aut vzrostl loni o 4,7 procenta, což je nejméně od roku 2012 a analytici jsou skeptičtí i k vývoji letošních prodejů. Čínská spotřeba přitom představuje plnou pětinu celosvětové spotřeby palladia.

Trpí i platina

Stejnými problémy jako palladium trpí i druhý kov používaný jako aktivní složka automobilových katalyzátorů – platina. Ta se již nějakou dobu pohybuje dokonce kolem sedmiletého minima (toho dosáhla v prosince s cenou 825 dolarů za unci kovu) a nyní se dodávky v dubnu obchodují  kolem 838 dolarů za unci kovu.

Zdroj: Bloomberg

 

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře