Čína shání zlato za oceánem
Po letech sbírání velkých zámořských energetických a průmyslových aktiv se Čína rozjíždí v další komoditě: čínští těžaři zlata kompenzují úpadek domácí poptávky importem, aby si udrželi silný trh i přes snížení cen po zpomalení ekonomiky. Druhé největší světové ekonomice hrají do karet hlavně fundamentální vlivy. Čína loni vyprodukovala 360 tun zlata, ale spotřebovala jich téměř 800.
Radost z toho má Australský trh jakožto druhý největší světový zdroj zlata hned za Čínou.
V roce 2011 čínská důlní společnost Zijin skoupila 60% Altykenu, který těží v Kazachstánu a má přístup ke zlatému dolu v Kyrgyzstánu. Od roku 2008 Číňané zvládli dokončit 10 akvizic Australských zlatařů, z nichž žádná nebyla v menším objemu než $20 milionů, v součtu to máme $1,6 miliard.
Čínští hráči ve zlatém sektoru evidentně loví vnější naleziště, částečně kvůli špatné kvalitě domácího zlata a také proto, aby získali modernější těžební technologie. Zatímco čínská technologie prostoupí do hloubky kolem 2000 metrů pod mořem, v zahraničí se umí prohrabat třikrát hlouběji. Oproti ostatním zemím je totiž životnost dolů v Číně relativně krátká. Země má jedno z nejnižších procent přírodního bohatství, pokud jde o zlato. To prostě takovému gigantovi lačnícímu po surovinách nemůže stačit.
Ve své nabídce pro Barrick se China Gold chopila příležitosti poskytované skomírajícími akciemi tanzánských projektů společnosti Barick Gold. Barrick potřebuje hotovost kvůli vlastníkům, kteří se dožadují vyšší výnosnosti.
Příležitost stále čeká také na další producenty. Předseda Zinjin, Chen Jinghe se nechal slyšet, společnost bude pokračovat v hledání zámořských akvizic vzhledem k nedávným poklesům hodnoty firem tohoto sektoru. Těžaři zlata jsou teď v hledáčku.
Také Peking by se mohl pomalu chystat na navýšení oficiálních rezerv. Čínská lidová banka v červnu přiznala 1054 tun zlata v trezoru a tento stav se nezměnil už od dubna 2009.
Tady jsou dva pravděpodobně největší důvody pro současný vývoj:
1.Jedná se o relativně levnou cestu, jak může Čína navýšit zlaté zásoby a rozhodně je to méně vidět, než přímé nákupy zlata na trhu.
2.Ve vlastních dolech už tolik zlata nezbývá, proto je někdy nejlepším řešením nakoupit i nikým nechtěná aktiva.
Problém v Barrick Gold přichází v tu pravou chvíli, kdy ekonomické zpomalení země tlačí na čínskou poptávku a cenu zlata, která je na domácím trhu o 10% dole.
Kromě Číny si toho všímají také hedgeové fondy vedené Johnem Paulsonem a Georgem Sorosem. Ty zvýšily svůj vlastnický podíl už v druhém čtvrtletí.
Zdroj: LiveTradingNews 2012-12
Překlad: Charvát 2012-12
Komentáře