Čína předběhne zbytek světa ve spotřebě základních kovů

Očekává se, že v roce 2017 bude čínský trh se základními kovy větší, než trh celého zbytku světa a to konkrétně na úrovni 52% celosvětové poptávky. Tvrdí to předpověď poradenské firmy Woods Mackenzie.

Čína v současné době spotřebuje 46% z celkových 96 milionů tun vytěžených na světě.

„Naše předpovědi na příštích pět let ukazují, že napříč základními kovy – hliník, měď, olovo, nikl a zinek – přijde nárůst poptávky především z Číny.“, prohlásila Helen Matthews, ředitelka výzkumu ve Wood Mackenzie v pátek.

Růst poptávky v následujících pěti letech by neměl být tak rychlý jako v těch minulých pěti. Může za to pomalejší hrubý domácí produkt Číny. Matthews ovšem zdůraznila, že se růst sice zpomalí, nikoli ale neklesne.
„Růst poptávky klesl z dvojciferných čísel, jež jsme viděli mezi roky 2008 a 2013, na jednociferná – mezi 5% – 8%. Je však také důležité dodat, že v absolutním vyjádření tonáže stále pozorujeme významné cifry.“

Poznačila také, že globální trh základních kovů by měl z letošních 96 milionů tun narůst na 122 milionů do roku 2018, s tím, že k výraznému posunu dojde v roce 2017.
„Dnes zbytek světa kromě Číny poptává 54% světové nabídky, přesto vidíme na dalších komoditách, že bujný čínský apetit vystřídá zbytek světa ve vedení.“

Charvát, 23.10.2013
Zdroj: Mining Weekly

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře