Ceny diamantů mají klesat, zvyšuje se produkce

Světová produkce hrubých diamantů je pro rok 2015 odhadována na 135 milionů karátů (1 karát = 0,2 g). Oproti loňsku to představuje 3% nárůst.
Očekávaná cena za karát v roce 2015 činí 103 dolary, a to je zhruba 2% pokles vůči minulému roku.
„Ceny z loňska byly stlačeny o 3 až 5 %, protože uzavření Diamond Bank v Antverpách v říjnu vedlo k obavám o likviditu v celém odvětví“, tvrdí ve své studii Paul Ziminski.
„K tomu jsou zde všeobecně působící faktory – pomaleji rostoucí čínská ekonomika, deflační tlaky v Japonsku a v EU, četná geopolitické napětí – které vedly k zakonzervování nižších cen neopracovaných diamantů, a tyto faktory vydrží v první polovině roku.“
Zhodnocení dolaru má pro těžaře diamantů plusy i minusy.
„Silný dolar hrál roli v nedávném cenovém oslabení diamantů vzhledem k tomu, že diamanty jsou obvykle denominovány v dolarech. Efekt měnového kurzu má však také pozitivní vliv na těžaře, kteří účtují provozní náklady v dolarech – typicky mzdy placené v lokálních měnách jsou relativně nižší. Také ceny ropy by měly mít na těžbu příznivý vliv, protože se ušetří na dopravě na obřích náklaďácích, provozu generátorů a některých přepravníků. Ziminski také zmiňuje, že  společnost Alrosa prodávala nadbytečné zásoby diamantů, pravděpodobně kvůli nejisté ruské ekonomice.
Syntetické diamanty zatím hrozbu nepředstavují. Jsou zatím na výrobu při dostatečné kvalitě příliš nákladné. Méně nákladné, větší a kvalitnější syntetické diamanty jsou ovšem prý nevyhnutelností.

Charvát, 11. 2. 2015
Zdroj: mining.com

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře