Centrální banky zvyšují zásoby zlata

Země eurozóny mají již ve svých zlatých rezervách 10 791 tun.

Podle zprávy Mezinárodního měnového fondu zvýšily centrální banky zemí eurozóny svoje zlaté rezervy v lednu na 10 791 tun. Pokračovaly tak v trendu loňského roku, kdy světové centrální banky nakoupily celkem 477,2 tuny zlata, což bylo největší množství za posledních padesát let. Analytici soudí, že záměrem těchto centrálních bank je kromě diverzifikace svých rezerv také posílit důvěru v euro a rozptýlit či alespoň potlačit pochybnosti o životaschopnosti jednotné evropské měny.

Tento trend nákupu zlata centrálními bankami by měl pokračovat i v letošním roce. Podle odhadu Světové rady zlata (WGC) by v průběhu letošního roku měly zlaté rezervy centrálních bank vzrůst o dalších 400 tun.

Fotka

Tento krok evropských centrálních bank se odlišuje od celosvětové poptávky po zlatě. Ta v průběhu loňského roku podle WGC poklesla ze 4 088 tun na 3 924 tuny. Přitom o dvě procenta se zvýšila poptávka po investičním zlatu, zatímco poptávka po zlatých špercích, mincích a prutech poklesla o desetinu.

Největší vliv na pokles celosvětové poptávky po zlatě měl její pokles u největších spotřebitelů – Indie a Číny. Zatímco v Číně představoval propad poptávky 38 procent, v Indii to bylo kolem 10 procent a Indie se tak posunula do čela největších světových kupců zlata, právě před Čínu.

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře