Centrální banky nakoupily vloni nejvíc zlata za 50 let

V roce 2012 se roztrhla poptávka po zlatě u centrálních bank. Nahromadili větší zásoby, než kterýkoli jiný rok za poslední téměř půlstoletí.Centrální banky nakoupily podle dat World Gold Council („Světová rada pro zlato“) 534,6 tun drahého kovu. To je nejvíc od roku 1964. Na prvních příčkách se umístily Rusko, Brazílie a Irák. Čisté nákupy se na světové poptávce podílely dvanácti procenty. Oproti předešlému roku je to dvouprocentní nárůst.

„Rozšiřování oficiálních rezerv států zůstává hluboce soustředěno u rozvíjejících se trhů, což částečně odráží míru rozvoje těchto trhů v rámci několika posledních let.“ napsala ve své zprávě WGC o trendech v poptávce po zlatu. „Vedle oficiálních rezerv těchto zemí v souvislosti s jejich zaměřením na americký dollar a euro také narůstá potřeba diverzifikace.

Navzdory rozšířenému názoru, že Čína předběhne Indii v prvenství v chuti po zlatě v druhé polovině roku 2012, si Indie své místo prostřednictví vzedmutí poptávky udržela. Nakoupila 864,2 tun oproti čínským 776,1 tunám. V Indii růstu pomohla slabá rupie a náboženské svátky, kdežto v Číně se situace utlumila předpokladem ekonomického růstu.

Na poli zlatých šperků tyto dva státy stále vedou. Na světové poptávce se podílejí 56 procenty. Šperky představovaly v roce 2012 43% obchodů se zlatem.

Charvát 19.2.2013
Zdroj: CNCB.com

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře