Cena zlata podle těžařů

Cena zlata podle těžařů

Cena zlata letos stoupá a těžaři si mohou mnout ruce spokojeností. Opravdu? Situace však tak růžová není. Těžaři utrpěli v minulých letech při klesající ceně zlata veliké ztráty a také jejich provozní náklady se trvale zvyšují. Těžba se stále více přesouvá do horších těžebních podmínek, výtěžnost klesá. Více nabízí pohled Jakuba Petrušky ze společnosti Zlaťáky.cz.

Dnes, zdá se, mají těžaři to nejhorší za sebou, ačkoli nastartovaný růst stále nemusí být důvodem k jásotu. Situace se zlepšila, rentabilita také, stále to ale není dostačující – nejpřijatelnější dolarová cena za unci by měla být úplně někde jinde…

Ucelenější obraz poskytnou informace o třech hlavních důlních společnostech, které jsou ve velké míře ovlivňovány vývojem ceny zlata: Barrick Gold, Newmont Mining a Goldcorp. Jejich společný podíl na celosvětové těžbě zlata přesáhl loni 15 %. Mezi lety 2013 a 2015 dosáhl kombinovaný průměr ceny zlata u těchto společností 1 274 dolarů za unci. Pro dosažení určité rovnováhy, kdy není generován zisk, ani nedochází ke ztrátě, bylo v tomto období potřeba dosáhnout průměrné ceny 1 890 dolarů. Jinými slovy při prodeji jedné unce zlata (u těchto tří společností) došlo ke ztrátě 600 dolarů, což je cca 48 %. Je tedy patrné, že firmy svádějí lítý boj o to, aby se v tomto odvětví udržely.

Největší těžaři

  • Barrick Gold Corporationje největší těžařskou společností na světě. Sídlí v Torontu v Kanadě a zaměstnává asi 27 000 lidí po celém světě. Podíl vyprodukovaného zlata na trhu činil v roce 2015 přibližně 6 %.
  • Newmont Mining Corporationje druhým největším světovým producentem zlata. Centrálu má v Greenwood Village v Coloradu a zaměstnává cca 34 000 lidí po celém světě. Podíl na trhu v produkci zlata za rok 2015 činil cca 5,7 %.
  • Goldcorpje společnost se sídlem ve Vancoveru v Kanadě. Dává práci cca 14 000 zaměstnancům. Podíl se odhaduje na 3,6 % za rok 2015.

Náklady společností vs. dolarová cena zlata

 Pokud jde o poměr mezi dolarovou cenou zlata a celkovými firemními náklady, je u těchto tří společností ještě mezi lety 2002 a 2012 patrná určitá rovnováha. V roce 2013 ale nastal zlom, kdy náklady převýšily cenu za unci zlata – každý kousek se tedy prodával se ztrátou.

Aby se udržely v podnikání, snaží se společnosti o ziskovou produkci. Například firma Barrick se v posledních deseti letech zaměřovala na zvyšování produkce zlata bez ohledu na náklady. Nyní již provádí změny a vedle růstu se zaměřuje také na co největší míru návratnosti. Ačkoli Barrick používá agresivní řízení nákladů, což znamená co nejvíc snížit nákladovost, nepřináší to zcela vytoužený efekt – zatím k výrazné ziskovosti nedochází. Podle některých názorů je to náznak toho, že by dolarová cena zlata mohla být manipulována objemem zlata papírového. A vliv nabídky a poptávky je téměř nulový.

Jaká cena je tedy dostatečná?

Vyšší cena zlata tvoří základ pro to, aby těžařské firmy mohly dál pokračovat v podnikání a udržely se na světovém trhu. Světová rada pro zlato zahrnuje i společnosti Barrick, Newmont a Goldcorp. Podle jejího prohlášení z května 2012 je potřeba kvůli prudkému nárůstu těžby dosáhnout v roce 2017 dolarové ceny 3 000 dolarů za unci. A to z toho důvodu, aby průmysl zůstal ziskový a udržel tak svou činnost. Celková ztráta celosvětového těžařského průmyslu při těžbě zlata v roce 2015 z důvodu nízké dolarové ceny se pohybovala kolem 60 miliard dolarů.
Zdroj: Zlaťály.cz

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (1 hlasů, průměr: 9,00 out of 10)
Loading...

Komentáře