De Beers zkusí ekologičtější těžbu diamantů

De Beers zkusí ekologičtější těžbu diamantů

Největší světový těžař diamantů, společnost De Beers, chce do pěti let provozovat jako první na světě doly, v nichž se těžba obejde bez produkce oxidu uhličitého. Tento způsob těžby má zajistit kimberlitová hlušina, do které budou pouštěny všechny zplodiny vzniklé při těžbě diamantů. Zásadní otázkou spuštění této metody však stále zůstává finanční náročnost tohoto způsobu těžby, která pokud se nedostane na přijatelnou úroveň, může být důvodem odložení projektu do vzdálenější budoucnosti.

Revoluce v těžebním průmyslu

Hornina kimberlit je známá díky podzemním kimberlitovým komínům, které vznikly sopečnou činností a obsahují velké množství diamantů. To je dáno schopností kimberlitu vázat uhlík, čehož nyní chtějí vědci využít k rozkladu oxidu uhličitého, unikajícího při těžbě, což by výrazně pomohlo snížit zátěž životního prostředí. Vedoucí projektu Evelyn Mervinová k tomu říká: „Technologie na minerální karbonizaci známe již nějakou dobu, dosud ale nebyly vyzkoušeny na kimberlitové rudě. Naším hlavním úkolem je modifikovat známé technologie tak, abychom získali efektivní a přitom ekonomicky přijatelné řešení. Věříme, že se nám to podaří do pěti, maximálně deseti let.“

Vědci nyní odhadují, že kimberlitová hlušina, která zůstane v okolí dolu po roční těžbě diamantů, má schopnost vázat emise oxidu uhličitého, které vzniknou během 10leté těžby. Navíc věří, že tato nově vznikající technologie by byla uplatnitelná i při těžbě niklu a platiny. Podle generálního ředitele společnosti De Beers Bruce Cleavera by úspěšné použití nové technologie mohlo znamenat revoluci v těžebním průmyslu tím, že nezůstane žádná uhlíková stopa.

Výsledek obrázku pro De Beers, těžba diamantů, foto

Jihoafrické město Kimberley je spolu se stejnojmenným dolem symbolem těžby diamantů.

Tradiční problém – finance

Svým způsobem nejde o převratný objev. Minerální karbonace probíhá v přírodě i samovolně. Horniny na povrchu Země reagují s oxidem uhličitým. Cílem vědců je však tento proces výrazně urychlit a zefektivnit. V cestě však stojí závažný problém, s to potřebné náklady na budoucí využití této metody. Těžba diamantů je už teď při současných technologiích vysoce finančně náročná lze jen velmi těžko finanční náročnost ještě dále výrazně zvýšit. Například jen přípravné práce před letošním otevřením nového diamantového dolu Gahcho Kué v Kanadě stály v přepočtu 19 miliard korun.

Zdroj: kurzy.cz

 

 

 

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře