WGC: Pololetní propad poptávky po zlatu

WGC: Pololetní propad poptávky po zlatu

O čtrnáct procent se propadla celosvětová poptávka po zlatu v prvním pololetí letošního roku oproti stejnému období roku loňského. Výsledek druhého čtvrtletí byl navíc nejhorším čtvrtletním výsledkem za poslední dva roky. Uvedla to Světová rada pro zlato (WGC).

Celosvětová poptávka po zlatě klesla v první polovině letošního roku o 14 procent, zejména kvůli prudkému poklesu nákupů prostřednictvím burzovních obchodů, uvedla ve čtvrtek zpráva Světové rady pro zlato (WGC). Podle téže zprávy klesl také zájem o nákupy ze strany centrálních bank, zatímco nákupy prutů, mincí a šperků rostly díky silné poptávce v Indii a Turecku.

Burzovně obchodované fondy (ETF) se zlatým podkladem zaznamenaly v loňském roce rekordní příjmy, které se v období od ledna do června zvýšily o 30 procent. Ale s cenami, které v tomto roce vzrostly jen o 8 procent, přidaly v druhém čtvrtletí pouze 56 tun, což je o 76 procent méně než v loňském roce.

Evropské ETF představovaly 76 procent růstu prvního pololetí a jejich podíl dosáhl rekordních 978 tun. „V letošním roce je poptávka trochu vyváženější,“ řekl Alistair Hewitt, šéf MarketGuard WGC.

„Zatímco jsme v loňském roce zaznamenali obrovské přílivy do ETF, fyzické trhy s bižuterií, pruty a mincemi klesly na víceleté minimum.“

Gold prices hit fresh three-week low

Celosvětová poptávka po zlatu klesla v prvním pololetí o sedminu.

Méně nakoupily i centrální banky

Celková poptávka po zlatě dosáhla v lednu až červnu 2 004 tun, což představuje pokles oproti 2 338,7 tuny ve stejném období loňského roku. Jen za druhé čtvrtletí poptávka dosáhla 953 tun, což je nejnižší čtvrtletní hodnota za dva roky.

Nákup šperků vzrostl v dubnu až červnu o 8 procent díky poměrně výraznému nárůstu nákupu v Indii před novou daní z prodeje a v Turecku díky stabilnější ekonomice, avšak první polovina roku zůstala v těchto nákupech pod čtrnácti tunami, což je teprve počtvrté od roku 2000.

Centrální banky v druhém čtvrtletí koupily 94,5 tuny zlata, protože Turecko se připojilo k Rusku a Kazachstánu při rozšiřování svých rezerv, avšak první celkové nákupy v prvním pololetí se oproti loňskému roku snížily o 3 procenta na 176,7 tuny.

Hewitt uvedl, že očekává, že centrální banky budou nakupovat celoročně 350–450 tun zlata a celková roční poptávka bude asi 4200– 4 300 tun. To by bylo mírně pod úrovní loňského roku 4 337,5 tuny, což byla nejvyšší roční úroveň od roku 2013.

Zdroj: Reuters

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (1 hlasů, průměr: 10,00 out of 10)
Loading...

Komentáře