Zvýšení zlatých rezerv eurozóny s cenou zlata nehnulo

Analytici se příliš nezabývají faktem, že v eurozóně v lednu podle dat Mezinárodního měnového fondu výrazně narostly zlaté rezervy centrálních bank.
Čísla vykázaná Mezinárodním měnovým fondem (IMF) ukazují, že za leden nakoupily centrální banky v Evropě do svých rezerv 7437 tun zlata. Dohromady vlastní banky eurozóny po lednových nákupech 10 791,885 tun zlata. Nevýhodou dat je, že neukazují, které banky, ať už národní či ECB, zlato nakoupily.
Ole Hansen z komoditního oddělení Saxo Bank tvrdí, že lednové nákupy nejsou překvapivé, ale je obtížné určit, jaký dopad to bude na trh mít a spousta otázek zůstává nezodpovězených.
„Zažili jsme vysokou volatilitu a měnové fluktuace, zlato prošlo několika silnými zhodnoceními. Pro některé centrální banky zlato pravděpodobně znamenalo lákavou investici,“ tvrdí Hansen.
Analytici v těchto nákupech nevidí začátek nové módy, protože evropské centrální banky mají nahromaděno dostatek zlata a je to tedy jiná situace, než když zlato nakupují banky z rozvíjejících se ekonomik. Ty zlato kupují kvůli diverzifikaci – získají tak menší závislost na dolaru.
Kromě eurozóny byla aktivní Ruská centrální banka, která naopak zlato prodávala. Na začátku roku se zbavila 0,5 tuny kovu, což je ale mizivé množství vzhledem ke konci roku 2014, kdy nakoupila 165,74 tun.

Charvát, 1. 3. 2015
Zdroj: Kitco.com

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře