Zruší Zimbabwe návrh platinové daně?

Zimbabwe možná zruší návrh na 15% daň na vývoz surové platiny, ovšem jen za předpokladu, že v zemi bude vybudována rafinérie na čištění tohoto drahého kovu.

Zimbabwský ministr dolů Walter Chidhakwa informoval těžařské společnosti, že vláda je ochotná zrušit daň na vývoz surové platiny pouze za předpokladu, že v zemi bude vybudována rafinérie na čištění tohoto kovu.

Zavedení této daně navrhoval prezident Robert Mugabe již v roce 2013. Jejím cílem bylo místo vývozu surové platiny povzbudit budování zpracovatelského průmyslu přímo v zemi. Počátkem minulého měsíce pak vláda zveřejnila návrh zákona s účinností od počátku roku, jímž zavádí 15% daň na vývoz surové platiny.

Pro zemi to má velký význam, neboť Zimbabwe disponuje druhými největšími světovými zásobami platiny. Naopak pro největší těžaře, nadnárodní společnosti Aquarius, Impala Platinum a Anglo American Platinum by to znamenalo citelný pokles zisků.

Náklady na vybudování rafinérie a elektrárny potřebné ke spuštění jsou odhadovány na zhruba 3 miliardy dolarů, což představuje více než pětinu zimbabwského hrubého domácího produktu. Těžaři zatím tento záměr nechtějí komentovat.

Zdroj: Reuters

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře