Zlatý týden připomíná lyžařskou sjezdovku

Zlatý týden připomíná lyžařskou sjezdovku

Co přinesl minulý týden v oblasti drahých a hlavních průmyslových kovů? Podívejte se na několik zajímavostí, které jsme pro vás zaznamenali.

Zlato jako na lyžařské sjezdovce

Dolů a dolů. Takový pocit zažívají v několika posledních týdnech nejen vyznavači lyžařských sjezdovek, ale i ti, kdo sledují vývoj ceny zlata. Ten v minulém týdnu představoval dokonce dost prudkou partii proslulých alpských sjezdovek. Po poklesu z předchozího týdne o 17 dolarů následoval sešup o téměř třicítku těchto mincí. Konkrétně z 1160 na 1131 dolarů za trojskou unci.

Podobný pokles tentokrát absolvovaly i palladium (ze 730 na 696 dolarů) a trochu mírněji i stříbro (z 16,84 na 16,12 dolaru). Po poklesu ceny v minulém týdnu se naopak alespoň částečně zotavila platina, která vzrostla z 916 na 927 dolaru.

Bankovní nekalosti pokračují

Již nějakou dobu se odehrává skandál kolem situace, kdy některé banky společně ovlivňovaly cenu stříbra. Skandál vypukl v Deutsche Bank a původně se týkal rovněž švýcarské UBS a britských HSBC a Bank od Nova Scotia. Další dokumenty zevnitř Deutsche Bank však toto podezření rozšířily o další čtyři banky: Barclays, BNP Paribas Fortis, Standard Chartered a Bank of America. Dosud zveřejněné dokumenty naznačují, že obchodních všech těchto bank si spolu předem telefonicky domlouvali obchody se stříbrem a tímto způsobem hýbali cenou tohoto kovu dle svých potřeb. Je docela pravděpodobné, že skandál ještě není u konce a další kostlivci vypadnou ze skříní.

Indonésie přehodnocuje zákony

Indonésie počátkem roku 2014 přijala zákon, kterým výrazně snížila možnost vyvážet ze země vytěžené průmyslové kovy bez jejich zpracování. Chtěla tak zvýšit své příjmy z exportu, které by jí přinesl vývoz již zpracovaného koncentrátu. Nyní však řada politiků volá po změkčení těchto pravidel, která mají naplno platit od počátku roku 2017), protože nejsou vybudovány dostatečné kapacity na zpracování těchto rud. Velké problémy má například důl na těžbu mědi Grasberg s roční produkcí přes 600 tisíc tun na ostrově Nová Papua, který má sice k dispozici zpracovatelské kapacity na ostrově Jáva, ty jsou však schopné zpracovat zhruba třetinu produkce dolu. Dosavadní návrhy na změkčení podmínek pro vývoz nezpracované rudy mají navíc velké zpoždění ve schvalovacím procesu.

Boj o trh se zlatem

Místem, které zajišťuje největší objem obchodů s drahými kovy, je Londýn. Jen zlata se zde zobchoduje kolem 4,5 miliardy uncí. Na tento trh dohlíží LBMA (London Bullion Market Association). Tento dohlížitel nad neburzovními OTF obchody, mezi jehož členy nechybí tak mocné instituce jako banky JP Morgan, HSBC, Goldman Sachs) chce od poloviny příštího roku spustit novou obchodní, transparentnější platformu.

Trh se zlatem a zisky z něj jsou však natolik lukrativní, že o ovládnutí tohoto trhu se svádí boj. Novou konkurenci této síle chtějí vybudovat London Metal Exchange (LME), Intercontinental Exchange (ICE) nebo CME Group. Dá se tak očekávat tvrdý souboj o vládnutí tohoto jistě velmi lukrativního trhu.

Zdroje: Kitco.com, Kurzy.cz

 

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře