Zlatý průmysl chce nezávislého správce fixování ceny

Pondělní schůze zástupců firem ze zlatařského sektoru ukázala, že si jednotliví hráči přejí „lepší transparentnost“ v určování ceny.
World Gold Council (WGC) v pondělí hostil setkání zástupců průmyslu, kde se měly prodiskutovat změny ve sto let starém mechanismu stanovování referenční ceny pro zlato. Tato referenční cena (londýnský fix) ovlivňuje jak těžaře, tak i centrální banky při obchodování s kovem. Celkem 34 delegátů z řad producentů, zpracovatelů, centrálních bank a provozovatelů burz se setkalo v Londýně.
„Potřebujeme lepší reportování dat, potřebujeme vidět, jak probíhá fixování ceny a zveřejňování dat“, sdělila Natalie Dempster, výkonná ředitelka zastupující skupinu centrálních bank a veřejnost. „Když byl systém vytvořen, neměli jsme dnešní technologii.“
Zatímco obchodníci tvrdí, že fixování je efektivním a stěžejním referenčním bodem, ekonomové a akademici poukazují na náchylnost procesu k manipulaci a na nedostatek adekvátní regulace.
Ačkoli neexistuje „žádný jasný důkaz“, že k manipulaci došlo, možnost zde je, tvrdí ředitel pro infrastrukturu a dohled finančních trhů v FCA David Bailey. Regulátor v této otázce navštěvoval zúčastněné banky pro sestavení zprávy už začátkem roku.
Během fixování hlásí banky, kolik zlata chtějí nakoupit, či prodat pro své klienty i samy pro sebe. Obchodníci předají změny v nabídce a poptávce a přijímají příkazy zakládající se na změnách v ceně, než je fix stanoven.

Charvát, 10.7.2014
Zdroj: Bloomberg

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře