Zlato ztrácí hodnotu? Jak kde

Zlato ztrácí hodnotu? Jak kde

Dolů, dolů, dolů… tak by se dal nejvýstižněji charakterizovat loňský pohyb cen zlata i dalších drahých kovů a průmyslových komodit. V případě zlata to byl pokles ceny o desetinu, když se jeho cena na konci roku zastavila na úrovni kolem 1063 dolarů za trojskou unci.

Nic však nemusí vypadat tak jednoduše, jak se na první pohled může zdát, aneb všechno souvisí se vším. V řadě zemí totiž zlato, nakupované v místních měnách, získávalo na hodnotě. Jde o země silně závislé na vývozu surovin. Jejich měny totiž k relativně stabilnímu dolaru ztrácely, a proto zlato nakupované v těchto místních měnách dokonce získávalo na své hodnotě.

Podívejme se na některé konkrétní příklady. Spokojeni mohli být například ti, kteří kupovali zlato za kanadské dolary. Cena zlata v této měně totiž v loňském roce vzrostla o 8 procent, za poslední dva roky dokonce o více než 17 procent. Proč? Kanadská ekonomika je závislá na vývozu komodit, především ropy. Výrazný propad její ceny však způsobil, že kanadská měna výrazně oslabila. Vůči americkému dolaru se za poslední roky dostala z úrovní kolem parity, tedy kdy se jeden kanadský dolar rovnal tomu americkému, až na aktuálních zhruba 1,04 kanadského dolaru za americký.

A zlato prodávané v dalších měnách? V rublech denominovaný kov si za letošní rok připsal 10,5 %, v mexickém pesu 5,5 % a v jihoafrickém randu dokonce 18,9 %. O měnách států přímo bytostně závislých na vývozu surovin (Venezuela, Zimbabwe apod.) ani nemluvě. Ovšem držet tyto měny si dovolí málokdo.

A zlato nakoupené v amerických dolarech? Jistě, v této chvíli se jako příliš výhodná investice nejeví. Čerstvé zvýšení úrokových sazeb v USA a stále rostoucí hodnota amerických akciových indexů svádí investory k odklonu od zlata. Ti prozřetelní a hlavně trpěliví však nad zlatem hůl zcela nelámou. Vědí, že současný trend, kdy zájem o akcie zvyšuje jejich cenu a ta zpětně vyvolává další zájem, nebude trvat věčně. Příkladů z historie je dost. Takže uložit část svých rezerv ve zlatě s tím, že jde o dlouhodobou investici, která se ukáže jako prozíravá třeba až za několik let, rozhodně není od věci, i když si okolí, hladové po rychlém zbohatnutí myslí něco jiného.

Zdroj: Roklen24

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (2 hlasů, průměr: 10,00 out of 10)
Loading...

Komentáře