Zlato stříbro padá Co stím Jak to zahrát v současném smrsknutí trhu s kovy

„Au!“ To je asi jediný způsob, jakým lze popsat minulých devět měsíců pro investory do drahých kovů a akcií těžařských společností. Přesto jsou tací, kteří věří, že ocenění zlata začíná vypadat atraktivně.

Jak institucionální, tak i retailoví investoři se vyhýbali těmto reálným instrumentům kvůli strachu z globální deflace. Při pohledu na zástupce ze skupiny největších ETF v sektoru ukazuje jak těžký masakr proběhl od jejich vrcholu v roce 2012.

  • SPDR Gold Shares (GLD)              -31%
  • iShares Silver Trust (SLV)             -47%
  • MarketVectors Gold Miners (GDX)        -59%
  • MarketVectors Junior Gold Miners (GDXJ)         -67%

Investoři obvykle utečou ke zlatu z jednoho ze dvou důvodů: 1) bezpečný přístav reálného aktiva, nebo 2) zajištění proti budoucí inflaci. Největší hrozbou pro zlato a stříbro v tuto chvíli představuje potenciál deflačního prostředí ve světě, při kterém se spotřeba a světová poptávka nadále ztenčuje.

Takže jak hrát v odvětví, které pokračuje ve smršťování?
Většina investorů snad v posledních několika týdnech prodala všechny, nebo alespoň část svých pozic, když GLD ukázal jednoznačnou hranici podpory na grafu a ta byla prolomena a nevyhnutelně vedla k dalšímu tlaku na pokles.

Pokud jste dodržovali svou obchodní disciplínu, pravděpodobně se nacházíte v ideálním bodě k znovu vstoupení na trh s částí svého portfolia. Jedním z pádných důvodů k založení nové pozice aktiva, které dostalo pořádný zásah, jsou mediální titulky.
Titulky jsou nejbujnější na vrcholu trhu a nejpustší je situace při dně. Právě teď jsou zprávy celkem ponuré, což může signalizovat náraz na dno každou chvíli. Pokud se vrátíte k zlatu či stříbru, stojí za zvážení začít s menšími objemy, které zprůměrujete za určitou dobu. Nikdo nedovede dokonale ohlásit dno tohoto sektoru, ale použití těchto skoků ku vašemu prospěchu má větší šanci na úspěch při proplouvání neznámými vodami.
Jinak se ale má situace u  akcií těžařů – mnohem větší volatilita a nejistý fundamentální výhled.
Ať už se rozhodnete jakkoli, je na místě risk management, klidně i jednoduchý stop loss. Každý fanoušek zlata, i sebevíce přesvědčený, by neměl nechat toto přesvědčení překonat investiční disciplínu.

Charvát, 30.6.2013
Zdroj: David Fabian, Bussiness Insider

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře