Zlato si to namířilo nejníže od prosince 2011

Aktiva navázaná na zlato na burzách se v tomto týdnu připravovala na největší měsíční pokles za více než rok když je oživující se ekonomika přestala poptávat. V souhrnu prodělala aktiva 0,8 procentní pokles podle dat shromážděných Bloombergem. Analitici od Credit Suisse po Goldman Sachs mluví o…
Analitici od Credit Suisse po Goldman Sachs mluví o vrcholu pro zlato v roce 2013 po dvanáctiroční rally vzhledem k ekonomickému zlepšení. Americkému trvanlivému zboží se zadařilo i v prosinci, jakožto už čtvrtém měsíci v řadě, zatímco čínská ekonomika zvítězila nad sedmikvartálovým zpomalením v posledních třech měsících. To máme největší ekonomiky světa.

„Jak se v globálním hospodářství objevují znaky růstu, snižuje se potřeba držet zlato“, řekl Feng Liang, analytik z GF Futures Co. (třetí největší čínský investiční zprostředkovatel). „Stále tady zůstávají dlouhodobí držitelé zlata jako centrální banky a ty budou cenu podpírat.“

Futures na zlato od začátku roku klesly o 0,7%. Kovy typu platina, paladium, a stříbro, které mají na rozdíl od zlata průmyslové využití v lednu vzrostly v ceně o 2,7%. (Bloomberg data).
Centrální banky v Jižní Korey, Brazílii a Rusku v minulém roce rozšiřovaly zlaté rezervy podle dat Mezinárodního měnového fondu. Země si nakoupily 373,9 tun v prvních devíti měsících, za celý rok se odhaduje 450 – 500 tun.
Zvedající se Spojené státy zlatému trhu nepomáhají, protože ten těžil hlavně ze strachu z negativního vývoje. Krize eurozóny, jež táhla spekulaci o rozpadu společné měny už nevypadá tak hrozivě kvůli sníženým úrokovým mírám pro Řecko a Španělko. Prezident ECB Mario Draghi tvrdí, že to nejhorší máme možná za sebou.

Charvát 5.2.2012
Zdroj: Blomberg.com

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře