Zlato se konečně dočkalo impulsu: Kypr

Zlaté futures i spotové zlato se v pondělí vyhouply přes magickou hranici $1600 za unci. Po představení vykoupení kyperských bank, které zahrnuje zdanění vkladů, se investoři stáhly do bezpečného útočiště drahých kovů. Zlato pro doručení v dubnu vzrostlo v ceně o více než $14 na $1606, to představuje necelé jedno procento během jednoho dne. Stříbru se také daří, i když zvládlo pouze 0,3%, asi 8 centů, na $28,9 za unci.

„Co prozrazuje vykoupení Kypru je to, že silně zadlužené vlády by mohly zahrnout do hry vlastní úspory svých občanů“, řekl Peter Grant, vedoucí tržní analytik v USA Gold. „To by přirozeně vylepšilo obraz alternativních způsobů uložení peněz mimo bankovní systém, jako třeba zlato.“

Desetimiliardový plán na vykoupení Kypru posunul na světlo obavy z nevyřešené dluhové krize Eurozóny. Záchranný balíček obsahuje daň z bankovních vkladů, významný milník, kdy poprvé v krizi budou vkladatelé nést ztráty. Také rozpaluje strach ostatních vrávorajících zemí, kde by mohlo dojít k obdobnému řešení. Hlasování parlamentu bylo z pondělka přesunuto na úterý.

Zprávy o podobě plánu stlačily americké akcie, ačkoli ostatní podmínky jim nahrávají. „Já osobně nerad obchoduji, když jsou ve hře takovéto zprávy. Nakupovat fámy je zábava, ale stále to patří do gamblingu“, prohlásil Adam Koos, president Libertas Wealth Management.
Výhledové analýzy pro zlato jsou po nových zprávách samozřejmě pozitivnější. HSBC se drží svého optimismu, ale snížily hranice pro tento a příští rok.

Charvát 22.3.2013
Zdroj: MarketWatch.com


Gold climbs to highest level in March as investors opt for the safe haven on worries over Cyprus.

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře