Zlato rostlo i navzdory pozitivním ekonomickým datům

Ve čtvrtek byla zveřejněna pozitivní data o nezaměstnanosti v USA. V pátek byly americké burzy zavřené kvůli státnímu svátku, ovšem jinde na světě cena zlata začala padat. Co se bude dít v pondělí?
V současné chvíli určuje cenu zlata velké množství faktorů. Nahoře ji drží již nějakou dobu situace na Ukrajině a v Iráku. Ve čtvrtek zveřejněná data o americké nezaměstnanosti se ale ukázala velmi pozitivními. Nezaměstnanost je blízko nejnižší úrovni za 6 let, což znamená, že ekonomika roste. Tento fakt vede investory k držení amerického dolaru a k prodávání zlata, jehož dolarová cena samozřejmě klesla.
Překvapivé je, že prozatím klesla pouze mírně. Čínská výroba také v červnu posílila, což jsou další špatné zprávy pro cenu kovu. Pokles ceny na druhou stranu trochu hatí informace o továrních zakázkách z Německa.
Pozitivní ekonomické zprávy mohou do budoucna vést k zvýšení úrokových sazeb Fedu, a to dříve, než se očekávalo. Vyšší úrok by odlákal investory od držení kovu.
„Počet pracovních míst nám říká, že se ekonomika uzdravuje a lidé už nemají takovou potřebu bezpečného přístavu“, sdělil Alfonso Esparza, senior analytik z torontské Oanda Corp. „Zlato pravděpodobně začne brzy oslabovat“.
Vše, co nyní víme, naznačuje, že kov bude po zveřejnění amerických dat rozhodně zranitelnější.

Charvát, 5.7.2014
Zdroj: Reuters, Bloomberg

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře