Zlato mělo být posilněno Korelace zlata a S&P 500

Pomoc Řecku měla zlato posilnit. Zlato mělo být posilněno, cena zlata  mělas jít nahoru. Korelace na kapitálových trzích vypadají často nestabilní. V různých časech bývají různé okolnosti charakterističtější, než jiné a to se projevuje změnou korelací. Stejně tak tato těkavost dopadá na investice a samozřejmě rozhodnutí o zajištění.

Neortodoxní uvolňování hlavními centrálními bankami a náhlý pokus o vyřešení problémů Kypru měl podle očekávání podepřít cenu zlata. K tomu nedošlo. Zlato je za letošek o 9,5% nahoře. Vskutku se trend pohyboval níže a to od začátku října, kdy se pokusil o $1800 za unci.

Naproti tomu S&P 500 mělo trend výš od konce poslední korelace, tedy od půlky listopadu. Přiblížilo se na dosah rekordu z roku 2007, kdy mělo hodnotu 1576. Proto se korelace mezi těmito dvěma rozpustila. Na 60 denní bázi je nyní lehce negativní, zatímco na 90 denní je přibližně nulová.

Když je korelace mezi S&P 500 a zlatem vysoká, znamená to, že je zlato považováno spíše jako aktivum. Když je obrácená, pak zlato představuje bezpečný přístav. Od začátku krize byly 60 a 90 denní korelace vesměs kladné, ale téměř každý rok tu máme období obrácené korelace. Loňský rok byl pro 90 denní výjimkou, vůbec nebyla obrácená.

Nejdelší období obrácené korelace od začátku krize začalo v dubnu a skončilo v listopadu 2008, kdy 90 denní přešla za -0,5. Od konce 1998 do 2003 byla kladná jen vzácně.
Slabá korelace mezi zlatem a S&P 500 naznačuje, že je zlato chápáno jako bezpečný přístav nejvíce od minulého června. Problém pro ty, kdo chtějí růst ceny zlata je, že likvidita poskytovaná hlavními centrálními bankami, ať už opravdová, či očekávaná, znamená, že investoři jsou vytlačováni z bezpečných přístavů.

Charvát, 10.4.2013
Zdroj: PRAGMATIC CAPITALISM

 

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře