Zlato letos – co ovlivní jeho cenu?
Odhadnout správně další vývoj ceny zlata, to se rovná skoro umění věštit z křišťálové koule. Několik posledních let jeho cena plynule klesala, kdežto od počátku letošního roku jako by si žlutý kov řekl, že nahoře je lépe než dole, a tak cena začala naopak stoupat. Nijak divoce, ale zato plynule a za necelých pět měsíců je to již velmi slušný výkon. Nebo je pětinový růst málo?
Ani odborníci se neshodnou
Že odhadnout budoucí cenu zlata je velmi ošemetná věc a pro laika v oboru téměř se rovnající onomu zmíněnému věštění z křišťálové koule. Zvláště, když se ani odborníci neshodnou. Jako příklad lze uvést dva přímo protichůdné názory. Manažer hedgeových fondů a miliardář Paul Singer považuje nynější růst za počátek jasného oživení ceny zlata. Naopak americká banka Goldman Sachs i po zmírnění své prognózy stále očekává pokles ceny zlata během příštích 12 měsíců na úroveň kolem 1150 dolarů za trojskou unci. A mezitím spousta dalších názorů od lidí, kteří se v tomto oboru pohybují, takže zřejmě vědí, o čem mluví.
Pět faktorů jako malé vodítko
Ovšem znát alespoň rámcový budoucí vývoj ceny zlata potřebuje spousta lidí. I přes výše uvedené protichůdné názory není třeba přímo věštit z křišťálové koule. Existují totiž určité faktory, které mohou cenu zlata ovlivnit a jejich vývoj se určitě vyplatí sledovat. Samozřejmě pokud nedojde k přírodním katastrofám či k zásadním geopolitickým změnám. Co je tedy dobré sledovat?
1. Fed
Zlato oproti jiným aktivům nenese žádný výnos, a proto se mu obzvláště dobře daří v prostředí co nejnižších úrokových sazeb. V letošním roce Fed pohlíží na možnost zvyšování úrokových sazeb stále obezřetně a díky tomu má zlato prostor k růstu ceny. Pro žlutý kov je navíc podstatný vývoj reálných sazeb a je proto důležité sledovat nejen případné zvyšování sazeb americkou centrální bankou, ale i vývoj cenové hladiny.
2. Americký dolar
Zlato je denominováno právě v dolarech a vývoj kurzu americké měny je tedy pro drahý kov zásadní. Mezi cenou zlata a kurzem dolaru navíc dlouhodobě funguje inverzní vztah. V letošním roce se prozatím dolaru i s ohledem na odkládání zvyšování úrokových sazeb v USA ale příliš nedaří. Na rozdíl od zlata totiž právě americké měně naopak zvyšování sazeb svědčí.
3. Poptávka investorů
Cenu zlata ovlivňuje i poptávka investorů. V roce 2016 teče do zlatých ETF (burzovně obchodovaných fondů) kapitál nejrychleji od roku 2009. Cena zlata se tedy bude dále odvíjet i podle toho, zda nebývalý zájem investorů o žlutý kov přetrvá nebo začne upadat. Faktorem podněcujícím odliv kapitálu z těchto fondů by mohlo být například přibližující se červnové zasedání amerického Fedu a tím pádem i riziko navýšení sazeb.
4. Nejen fyzická poptávka z Indie a Číny
Z pohledu drahého kovu je letos jednoznačnou zvláštností naprostá absence jakéhokoliv vzrůstajícího zájmu o tuto komoditu v Číně. Zlato zůstalo jaksi stranou jejich zájmu a v Šanghaji se oproti globální ceně obchoduje dokonce s diskontem.
Z dat zveřejněných GFMS (Thomson Reuters) vyplynul jasný propad zájmu o zlaté šperky ve druhé největší ekonomice světa. Čínské nákupy zlatých klenotů v prvním kvartále roku 2016 klesly dokonce o 27,3 procenta. Negativní trend v Číně, která je spolu s Indií jedním ze dvou největších světových konzumentů fyzického drahého kovu, přispěl ke globálnímu propadu nákupů fyzického zlata na nejnižší úroveň od prvního čtvrtletí roku 2009. Důvodem pro pokles fyzické poptávky ovšem mohou být právě vyšší ceny zlata v tomto roce, a to v Číně i Indii.
5. Brexit jako divoká karta pro bezpečné přístavy
Velká Británie bude již v červnu hlasovat o případném odchodu z Evropské unie. Pokud by se Spojené království rozhodlo EU skutečně opustit, mohla by související nejistota zlato jako jedno z bezpečných útočišť v době tržních bouří vystřelit vzhůru. Investoři by v případě Brexitu pravděpodobně hledali bezpečný přístav, kam zaplout a zlato by tak těžilo vedle švýcarského franku nebo japonského jenu právě z poptávky po jistotě v době nejistoty.
Zdroj: Patria Finance, Financial Tomes
Komentáře