Zlato klesá kvůli své papírové formě

Futures na zlato se ve středu propadly jako znamení oslabující poptávky po takzvané papírové formě kovu, která souvisí s růstem v Americe.
Zlato pro dodání v červnu na COMEXu spadlo asi o $10 a pohybovalo se nad $1560.
„Existuje evidentní separace mezi papírem a fyzickou podobou“, řekla Jan Skoyles, vedoucí výzkumu v The Real Asset Co., která poskytuje platformu na investování do drahých kovů.
Nákupy fyzické formy zůstávají silné, ale „ti, kteří se pohybují na trhu papírů sledují situaci na denní bázi a dnes zlato prostě nevypadá tak atraktivně jako jiné druhy aktiv“, dodala.
„Ti, které zajímá fyzické zlato, nakupují dál, ale očekávají pokles ceny ještě níž, takže se stejně drží trochu zpátky, než k tomu dojde.“

Ztráty na zlatých futures následovali po odpoledním propadu SPDR o 0,9%. Zásoby největšího ETF klesly v úterý na 38,9 milionů uncí. V pondělí představovaly 39,1 milionů. Ke všemu se připojil také propad iShares Gold Trust o 0,6% ve středu. Analytici prohlašují, že ETF přetransformovali trh zlata v posledním desetiletí.

Pro tuto chvíli „poptávka po ochraně bohatství … není přítomná, takže výhled není moc zářný pro zlato a stříbro“, řekl Fawad Razaqzada, technický analytik GFT Markets. „Na druhou stranu poptávka po fyzické formě tady je, nejvýraznější jsou importy v Turecku, které se zdvihly o 30%. Centrální banky zůstávají jako významní kupující na fyzickém trhu.“

Stejně tak ostrý nárůst poptávky v Asii zachránil zlato před úplným kolapsem. Fundamentální faktory pro zlato míří dolů už rok, ale ono si přesto stále proplouvá.

Charvát, 4.4.2013
Zdroj Market Watch

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře