Zlato, informace, zajímavosti, víte i toto?

Co víte a nevíte o zlatě? Uskladníte veškeré vytěžené zlato světa pohodlně doma v obýváku? … Jak dlouho se těží zlato? Nejstarší mince na světě…

Zlato, informace, zajímavosti.

Co víte a nevíte o zlatě? Základní informace o zlatě, ale i zajímavosti s odhady.

 

Objem celkově vytěženého zlata

Matematika je zajímavá věda a matematici někdy dovedou spočítat velmi zajímavé věci. Tak například veškeré dosud na světě vytěžené zlato by se vešlo do krychle se stranou necelých 21 metrů, což pro představu by vydláždilo Centrální kurt ve Wimbledonu do výšky 9,8 metru.

 

Odhady celkové těžby zlata v tunách

Společnost Thomson Reuters GFMS vydává každý rok zprávo o trhu se zlatem, kde udává, že odhadované celkové množství vytěženého zlata je 171 300 tun. Tedy taková krychle ze všeho doposud vytěženého zlata by měla hranu asi 20,7 metru.

 

Od kdy se těží zlato?

I když se názory různí, ale zlato se těží odhadem více než 6 000 let, podle historika Timothyho Greena.

 

Od kdy se razí zlaté mince?

První zlaté mince začal razit král Kroisa v Lýdii asi 550 let před naším letopočtem, tedy před více než 2500 lety.

 

Nejstarší zlatá mince na světě

Zatím nejstarší zlatou minci našli v roce 2014 v Bulharsku ve vodách Černého moře. Ta by měla být asi 2750 let stará. Není však z čistého zlata, ale ze slitiny zlata a stříbra, což je elektrum. Tuto minci razilo Lykijské království v západní Anatolii, jež obchodovalo s přímořským střediskem Sozopol (to bylo ve starověku známé jako Apollonia).

Statér z Lýdie, 640 př. n. l., váha 4,71 g elektronu. foto: Wikipedia.org

 

Nejdraží zlatá mince na světě

V roce 1933 se razil dvacetidolardolar s názvem Double Eagle. Prezident USA Franklin D. Roosevelt nechal všechny roztavit kvůli hospodářské krizi, aby stabilizoval ekonomiku, několik se jich však dochovalo, tomu pomohl i tehdejší pokladník mincovny. V roce 2002 byla nejdražší zlatá mince světa vydražena v aukční síni Sothebys and Stacks v New Yorku za necelých 7,6 milionu amerických dolarů.

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře