Zlato na čtyřletém maximu?

Zlato na čtyřletém maximu?

Zdá se to možná neuvěřitelné, ale po dlouhém období poklesu a nyní několikaměsíčního růstu by se koncem letošního roku mohla cena zlata dostat až na čtyřleté maximum. Tvrdí to alespoň analytici americké poradenské společnosti Metals Focus.

Ti ústy analytika Nikose Kavalise předpokládají, že cena zlata by se ze současných 1291 dolarů za trojskou unci mohla do konce roku vyšplhat na 1400 dolarů neboli na čtyřleté maximum. Vychází přitom z toho, že od ledna cena zlata vzrostla již o 12 procent. Oporou mu může být i rostoucí poptávka investorů po zlatě. Například majetek v SPDR Gold Trust, což je celosvětově největší burzovně obchodovaný fond s oporou ve zlatě, stoupl od konce ledna do začátku června o více než 6 procent na 851 tun.

Jiní jsou opatrnější

Jsou však i jiné názory, které v tak výrazný nárůst ceny zlata nevěří. Například Bart Melek z Toronto Dominion Bank si myslí, že cena zlata se nyní hranice 1300 dolarů jen dotkne a v závěru roku (posledním čtvrtletí) se bude pohybovat kolem hranice 1275 dolarů. Opatrný názor zastává i hlavní analytik trhů ve Světové radě pro zlato (WGC) John Reade, který si myslí, že rostoucí zájem o zlato a s tím související růst jeho ceny se možná blíží do cílové rovinky. Optimismus investorů do zlata by mohl zchladit také případný posun v zavádění prorůstových opatření, která slíbil prezident USA Donald Trump.  V pouze krátkodobou rally ve zlatě věří také makléřská společnost Oanda.

Co si z těchto názorů vybrat? Těžko říct. Faktorů, které mohou cenu zlata ovlivnit, je celá řada, takže někdo může vidět další možný vývoj optimisticky, jiný naopak pesimisticky. Opatrnost je vidět i na počínání amerického Fedu, který sice úrokové sazby postupně zvyšuje, ale vel mi pozvolna.

Zdroje: Bloomberg, Patria.cz

 

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře