Zlaté fondy ETF jdou nahoru. Indové prodávají zlato a kupují papíry

Indické Zlaté fondy ETF následují Sorose. Indické zlaté fondy se smršťují poprvé od června. Investoři národa, který nakupuje nejvíc zlata na světě následují Sorose a stahují peníze z produktů podložených kovem.
Burzovní fondy v oblasti zlata zažily odliv 80 milionů rupií ($1,5 mil.). Data pochází od Asociace podílových fondů v Indii. Investice do suverénních fondů vzrostly o 4,46 miliard rupií, už šestý měsíc v řadě, kdy přichází nové peníze. Cena zlata v Indii klesla tento rok o 4%, zatímco dluhopisy denominované v rupiích vynesly 2,7%, v Asii druhé nejvyšší zhodnocení.

„Zpomalující zlatý trend pozorujeme celosvětově, převaha investorů bude upravovat alokaci aktiv“, řekl Lakhmi Iyer z Asset Management společnosti v Bombaji. „Měli bychom se dočkat uvolnění úrokových měr v následujících dvou až třech čtvrtletích.“

A salesman shows jewelry to customers at Dwarkadas Chandumal Jewelers in Mumbai. India’s “passion” for gold partly accounts for the record shortfall in the nation’s current account, the broadest measure of trade. Photographer: Kuni Takahashi/Bloomberg

Soros stáhl své prostředky v SPDR Gold Trust o 55% v minulém kvartálu a Goldman Sachs Group Inc. předpokládá konec dvanáctiletého zlatého maratonu s příchodem skutečného oživení v USA. Reservní banka Indie snížila hranici úrokové míry repo ze 7,75 na 7,50%, aby podpořila ekonomiku, ačkoli tvrdí, že rozměry monetárního uvolňování budou omezeny.

Zdá se, že politika vlády na omezení importu konečně začíná dostávat odpověď. Ministr financí se snažil omezit dovoz zlata proto, aby snížil deficit obchodní bilance a pro ekonomiku by bylo pozitivní, pokud by se prostředky ze zlata přelily do produktivních aktiv. Indie ale stále nemá zlatou horečku za sebou. Polovina její populace spadá do kategorie pod 25 let a proto se předpokládá na 15 milionů svateb do roku 2020, ve zlatě to bude kolem 500 tun, které se z drtivé většiny do země dovezou.

Charvát 3.4.2013
Zdroj: Bloomberg

A shopper looks at gold jewelry at Jodawat Jewellers in Mumbai. Photographer: Kuni Takahashi/Bloomberg

 

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře