Zimbabwské zlaté doly: Usilujeme o změnu sazeb elektrické energie!

HARARE (Reuters) – producenti zlata ze Zimbabwe žádali vládu, aby snížili licenční poplatky a sazby za elektrickou energii o polovinu, aby se zabránilo kolapsu dolů, potýkají se s nízkými cenami zlata.

Zimbabwské zlaté doly a snížení sazby za elektrickou energii

Jaká je spojitost mezi zlatým dolem a sazbou za elektrickou energií?

Zimbabwe export platiny

Zlato je v Zimbabwe třetím největším exportem činným po tabáku a platině. Sektor se stále snaží vymanit z hluboké recese odehrávané mezi lety 1999-2008, během níž klesl export na pouhých 3,8 tun, což je nejnižší číslo od získání nezávislosti roku 1980, a mnoho dolů bylo nuceno pozastavit provoz.

 

Horník v Zimbabwe pracuje v podzemí na Freda Rebecca Gold Mine Mwana v Africe nedaleko Bindura.

Horník v Zimbabwe pracuje v podzemí na Freda Rebecca Gold Mine Mwana v Africe nedaleko Bindura.

 

Důlní komora Zimbabwe

„The Chamber of Mines of Zimbabwe“ (Komora dolů země Zimbabwe) zastupuje velké doly, včetně velkých producentů zlata. Komora prohlásila, že za vysoké tarify, licenční poplatky a nedostatek kapitálu může tzv. stiffling sektor, to řekl vládě v dokumentu Reuters v pátek hlavní člen skupiny zastupující doly.

 

Důlní licenční poplatky

Výrobci zlata chtějí licenční poplatky snížit z 5 na 2,5 procenta vybírané na hodnotu toho, co se vyrábí. Snížily by se tak na 6,7 centů – kilowattů za hodinu z původních 12,8 centů. „Tato opatření pomohou producentům k přestávce, dokonce i k udržení výroby a zlepšení potencionální výtěžnosti zlata“ řekla komora. Starší úředník z komory řekl, že návrhy byly předloženy v září, ale vláda musela předčasně reagovat. Ministr financí Patrick Chinamasa na konci července řekl, že licenční poplatky vybírané od producentů zlata v malém měřítku 1 – 3% udrží pouze odvody na velké doly, které tvoří 63% dodávek zlata mezi lednem a červnem letošního roku.

Těžbní komora chce rovněž sazby elektřiny a licenční poplatky, které buou spojené s pohyby ceny zlata. Komora The mining chamber udala, že v běžných cenách zlata pod $ 1.150, by u zlatých dolů vznikly ztráty v průměru $ 70 za unci v porovnání se ziskem ve výši $ 76 za rok 2013.

 

Současný stav

Zlaté doly snížily mzdy a pracovní dobu, znovu projednávají snížení cen a slev s klíčovými dodavateli a nahradily dodavatele s vnitřními zaměstnanci, avšak náklady zůstávají nad současnou cenou zlata, řekla komora.

 

 

Nikola Malá
2. října 2015
Zdroj: Reuters

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (1 hlasů, průměr: 10,00 out of 10)
Loading...

Komentáře