Zásoby platiny klesají

Světové zásoby vytěžené platiny výrazně klesají a dá se tak očekávat růst její ceny.

Podle předpovědi Světové investiční rady pro platinu (WPIC) se v letošních roce dále prohloubí nedostatek platiny na světovém trhu. Jestliže v loňském roce vykázal světový trh s platinou deficit 695 tisíc trojských uncí, měla by letošní ztráta dosáhnout dokonce 885 tisíc trojských uncí, tedy o 27 procent výše.

Důvodem je rostoucí poptávka po platině zejména z po krizi opět výrazně rostoucím automobilovém průmyslu. Na druhé straně velmi negativně působila pětiměsíční stávka v jihoafrických platinových dolech, která způsobila pokles jihoafrických dodávek na světový trh o plnou třetinu. Tuto ztrátu nedokázaly vyrovnat ani další těžařské regiony a celosvětové dodávky platiny tak oproti loňskému roku poklesly o 13 procent.

Analytici z anglické skupiny SFA odhadují současné světové zásoby platiny na 2,56 milionu trojských uncí, když ještě koncem roku 2012 to bylo 4,14 milionu uncí. Tento pokles zásob společně s rostoucí poptávkou průmyslu bude velmi pravděpodobně tlačit na další růst ceny tohoto drahého kovu.

Zdroj: Safina

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře