Zapomeňte na fundamentální faktory a rozum. Vývoj ceny zlata a stříbra čeká na „zvláštní“ události

Investoři do drahých kovů by ocenili, kdyby se zlato a stříbro v dlouhodobém horizontu pohybovalo podle fundamentálních faktorů a kdyby mohli svá obchodní rozhodnutí založit na důvodech vycházejících z rozumu. Bohužel to v dohledné době vypadá spíš opačně. Zapomeňte na fundamentální faktor a příčetnost, zlato a stříbro sedí na nepředvídatelném sudu se střelným prachem, co se tedy bude dít se zlatem, stříbrem, jaký je předpoklad pro vývoj ceny zlata a stříbra? Dojde k výbuchu?…
Tahle výbušná směs se skládá z nejisté ruky jak na dlouhé, tak i krátké straně obchodování. Není nic neobvyklého, když roztřesené ruce udávají směr jedné straně, buď dlouhé, nebo krátké. Teď jsou ovšem na obou. Nestává se to často, analytici s tím nic nesvedou a může to vést k uměle nízkým i vysokým cenám světové ceny zlata a stříbra.

Dlouhodobě až taková nejistota nepanuje, kdyby vývoj ceny zlata a stříbra uměle klesl, byla by to příležitost k nákupu, dokonce možná taková, kterých za život mnoho není. To samé (pouze opačně) platí pro uměle vyhnanou cenu.

Co jsou to vlastně ty pevné a nejisté ruce? Nejistí jsou investoři, kterým schází hlubší přesvědčení a větší poklesy nebudou akceptovat, mnohdy ani nemohou. Pevnou ruku mají investoři s přesvědčením a finančními možnostmi umožňujícími dočasný propad.

Příkladem pevné ruky je centrální banka země s přebytkem exportu nad importem (= tzv. přebytek běžného účtu), nebo také dlouhodobí fanoušci zlata s průměrnou cenou nákupu třeba $500, ti nikdy zlato neprodají. Na nejisté straně stojí ti, co přišli pozdě, dav, který se řídí svým okolím a většinou prodělává, panikaří.

Pro představu dodáváme časový model od Arora Report. Bere do úvahy velké množství faktorů, a proto snad poskytuje alespoň přibližnou předpověď.
Výhled pro vývoj ceny zlata a stříbra:

  • Neutrální ve velmi krátkém horizontu
  • Neutrální v krátkém horizontu
  • Negativní ve střednědobém horizontu
  • Negativní v dlouhodobém horizontu
  • Pozitivní ve velmi dlouhém horizontu

Charvát, 16.8.2013
Zdroj: Kitco Commentatr’s corner – Nigam Arora

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře