Zákaz směnek pro lichváře se dá obejít

Od ledna 2013 má zákon o spotřebitelském úvěru zakázat směnky jako zajištění půjčky. Tento zákon reaguje na rozmnožující se případy lichvy. Lichváři ale zákaz směnek stejně snadno obejdou a to rozhodčí doložkou a zároveň semíší exekuční zápis (od ledna ne u exekutora, ale u notáře), který v případě jakéhokoli prodlení ihned mohou provést, neboť jim odpoadá u soudu nalézací řízení…

Takové exekuční zápisy používají i banky ale i „soukromí investoři do půjček“ Od ledna 2013 by nemělo být možné použít směnku, nebo šek jako ručení spotřebitelského úvěru. Změna zákona ale nebude mít zpětnou platnost, takže se nedotkne již vydaných směnek. „Za směnku fyzická osoba ručí celým svým majetkem.

Rozhoddcem může být kdokoli, ale podle spotřebitelského zákona nebude možné za půjčnu 10.000,- korun ručit rodinným domem, to by byl hrubý nepoměr mezi hodnotou úvěru a jistinou. Faktor hrubého nepoměru je v trestním zákoně, v ustanoveních o lichvě. A stejně se jen výjimečně na hrubém nepoměru podaří dlužníka před lichváři uchránit.

Případný spor se s lichvářskou firmou nedá vyhrát, neboť ve smlouvě bývá rozhodce, který je většinou tiše spřízněn s tím, kdo peníze půjčil. Podle zákona může být rozhodce, téměř kdokoli, bez ohledu, zda je či není podjatý jako u skutečných soudců. Přitom výrok rozhodce je stejně platný jako rozsudek.

Lichvou nejsou jen vysoké úroky nad 60 procent, ale i zneužití tísně a rozumové a jiné slabosti dlužníka, to se však velice těžko dokazuje. Žolíkem v rukách lichvářů jsou především lhůty a pro právního laika složitost možné obrany.

Převzato z: Novinky.cz

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře