Zájem o stříbro celosvětově roste

Stříbro jako kov s mnohostranným využitím se těší rostoucímu zájmu zákazníků. Trh se tak dostává do deficitu, neboť těžba nestačí poptávce.

Stříbro čelí zvýšenému zájmu zákazníků, a to zejména ve šperkařském odvětví a v odvětví výroby významných průmyslových aplikací. Uvedla to světová organizace The Silver Institute při hodnocení trhu se stříbrem v prvním pololetí roku 2015. Stejná instituce také odhaduje, celoroční trh se stříbrem se bude pohybovat v deficitu 57,7 milionu uncí stříbra, což znamená deficit již třetí rok po sobě.

Stříbro má mnohostranné využití. Kromě možnosti jeho využití jako investice a všeobecně známého využití ve šperkařství a elektrotechnice je využíváno i v průmyslu automobilovém, chemickém a sklářském, ve zdravotnictví a začíná se využívat i v textilním průmyslu při výrobě sportovního oblečení.

Nejvíce stříbra, až 60 procent z celosvětové poptávky, nachází své využití v průmyslové výrobě a letos by tato poptávka měla narůst o 2 procenta. Prudký růst poptávky je zde zejména ze strany výrobců solárních panelů. Zde lze čekat další výrazný růst vzhledem k ambiociózním plánům dvou nejlidnatějších zemí, Číny a Indie, na využití solární energie.

Výsledek obrázku pro stříbro šperk foto

Zhruba o půlprocento by měla letos vzrůst i poptávka ze strany elektrotechnického průmyslu, kde nižší spotřeba při výrobě počítačů je nahrazena rostoucí výrobou mobilních telefonů. Velmi prudký nárůst ( až 60 % proti roku 2015) zaznamenává letos spotřeba stříbra při výrově etylenoxidu, důležité látky při výrobě plastů, rozpouštědel či čisticích prostředků.

Svou významnou roli při spotřebě stříbra i nadále drží šperkařský průmysl, který by měl letos vzrůst o pět procent. Zákazníci zejména střední třídy využívají nízké ceny stříbrného kovu a stříbro si tak nadále udržuje pozici možné alternativy vůči výrazně dražšímu zlatu. Výrazně roste už tak vysoký dovoz stříbrných šperků do USA (koncem května o 11 procent), dvouciferný nárůst vykazuje i Čína.

Zdroj: Safina

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře