Začne Rusko prodávat své zlaté rezervy?

Sotva se cena zlata vzpamatovala z výrazného poklesu a stihla umazat část ze svých ztrát, už jí hrozí další nebezpečí. Část svých zlatých rezerv může na trh vrhnout ruská centrální banka.

Aktuální cena zlata kolem 1200 dolarů za trojskou unci by se brzy mohla změnit v další pokles. Nechtěným „viníkem“ by se mohla stát ruská centrální banka.

Ta v současné době bojuje s rapidně klesajícím kurzem rublu. O zvýšení úrokových sazeb z 10 na 17 procent se sice kurz na chvíli vzpamatoval, ale byl to pouze přechodný jev. Centrální banka tak bude muset najít na podporu hodnoty rublu jinou zbraň. Náklady na intervence totiž výrazně snížily rezervy centrální banky, které se včetně zlatých rezerv pohybují kolem 400 miliard dolarů, tedy na pětiletém minimu.

Fotka

Právě zlato je zbraní, kterou by mohla centrální banka použít. Ta totiž v minulých letech výrazně své zlaté rezervy zvyšovala. V současné době představuje 1170 tun zlata v držení centrální banky zhruba deset procent všech devizových rezerv banky. Banka v minulých měsících  vykupovala zlato od ruských těžařů, aby jim dodala hotovost, protože těžaři nemohli vlivem protiruských sankcí prodávat zlato na světových trzích.

Samozřejmě záleží na množství zlata, které centrální banka uvolní pro prodej. Je však velmi pravděpodobné, že to bude mít negativní vliv na cenu žlutého kovu.

 

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře