Začíná První měnová krize? Japonský Yen klesá

S událostmi okolo japonského Yenu souvisí mnohými dlouho předpovídaný konec Keynesiánského monetárního experimentu, který by měl údajně završit v globální měnové krizi. Možná k tomu začíná pomalu docházet.
Většině lidí je asi jasné, že pokles Yenu je reakcí na úmysl japonského premiéra nastolit americkou politiku a „protisknout“ se z nesnází. Díru v této strategii samozřejmě představuje eventuální zničení japonské měny. Japonsko je v tíživé situaci, kdy jeho dluh vůči HDP pomalu dobíhá zbytek světa. Jedinou naději nabízí udržení dluhu pomocí prakticky nulových úrokových měr. Jakýkoliv pohyb úrokových měr nad uměle sníženou úroveň by mohl vyvolat neschopnost splácet. Tento jev by ovšem měnu podkopal ještě více než sama centrální banka a v obou situacích se budou japonské dluhopisy prodávat jako na běžícím pásu, taková Hlava 22.

V tuhle chvíli neexistuje pro Japonsko žádné východisko. Otázkou spíše je, kdy přijde konec hry. Někteří investoři si tuto otázku pokládají dvě desetiletí. Nedávný vývoj kurzu Yenu z ní pouze udělal velice aktuální téma. Důvodem je, že Yen už se prakticky nachází ve stavu volného pádu a odhady mu dávají okolo tří měsíců, než spadne na úplné dno. Z grafu kurzu se to dá snadno vyčíst.

Bohužel, pokud svět uvidí, že kolaps významné měny je vskutku možný, odstartuje to vlnu paniky a zájem o zajištění. Přestože se akcie pomalu dostávají do euforie, proti měnové krizi nikoho neochrání. Na mysl opět vyplývají pevná aktiva, ty si nějakou hodnotu vždy uchovají. Příhodná je současná cena zlata, která má za sebou menší redukci.

Charvát 7.2.2013
Zdroj: kitco.com

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře