Zabírá si JP Morgan trh zlata? Dá se ovládnout trh se zlatem?
JP Morgan má otevřenou obrovskou dlouho pozici ve zlatě na COMEXu. K ovládnutí trhu docházelo občas ve třicátých letech a obvykle to vedlo k manipulaci s cenou, dnes už jsou na to zákony a regulatorní orgány tomu zamezují. Takže jak se dostala jedna z největších amerických bank tam, kde je teď?
JP Morgan se výrazně zapojuje do hry se zlatem už nejméně pět let, není to nic nového. Ukazují na to data od CFTC – federálního regulátora pro komodity. V roce 2008 „zdědila“ JP Morgan masivní krátké pozice od banky Bear Stearns. Jestliže tady jde o opravdové ovládnutí trhu, můžeme tvrdit, že to není poprvé. K podobnému stavu došlo před devíti měsíci. JP Morgan častěji vlastní obrovské shortové pozice, tentokrát jde o dlouhou pozici.
Podle bankovní zprávy ze 4. prosince minulého roku držela banka na 75 000 futures kontraktů na COMEXu. Po odebrání 68 648 spreadových kontraktů z celkového počtu 434 416 představovala pozice banky 20,5% trhu. Není těžké dojít k názoru, že 20,5% je opravdu dost i přesto, že se pohybujeme na shortové straně trhu. Dá se také argumentovat, že tímto stavem začal propad z $1700 za unci o $500 dolarů níže na konci června. Na tomhle propadu si JP Morgan vydělala podle hrubého odhadu asi $2 miliardy a pokračovala se stlačením ceny k vytvoření prostoru pro dlouhou pozici o 85 000 kontraktech – 25% z celkové čisté dlouhé pozice na COMEXu (minus spready).
Není možné přejít ze 75 000 short kontraktů na 85 000 long během jednoho týdne. Přesun 16 milionů uncí by byl vidět. JP Morgan to trvalo 9 měsíců s průměrem 18 000 nákupů za měsíc. Jak velká pozice je dostatečná pro manipulaci s trhem? Těžko říci, ale snad bychom si takového množství všimli. Koncentrované pozice na trzích jako COMEX a NYMEX a podobných se pohybují maximálně kolem 10% na obou stranách. Podle dat čtyř největších traderů nebyla koncentrovanost kontraktů na COMEXu nikdy vyšší, než je tomu nyní. Tito hráči mají dohromady v rukou 42% futures, v čele s JP Morgan.
Čemu data nasvědčují se zdá být zřejmé. O to méně je ale zřejmá odpověď na otázku, jak k tomu mohlo dojít. Že by CFTC bance tolerovala takovou sílu je velice konspirační teorie. Spíš si komise neuvědomuje, co se dá z dat vyvodit, a doufejme, že management banky by si něco takového vědomě také nedovolil. Ve stříbře ale JP Morgan dominanci nemá a jestli se sveze se zlatem (jako obvykle), mohla by to pro nás být alespoň zajímavá investice.
Charvát, 11.8.2013
Zdroj: Investing.com
Komentáře