World Gold Council se podívá na reformu fixování ceny zlata

Po téměř celé století sloužilo fixování ceny zlata jako měřítko hodnoty pro vše od snubních prstenů po zlaté cihly. Nyní ovšem, po sérii skandálů u referenčních sazeb, čeká i na sazbu London Gold Fix buď posun do 21. století, nebo odchod do výslužby.
World Gold Council (Světová rada pro zlato, WGC) svolala konferenci k prozkoumání celosvětové referenční sazby zlata. Tento krok může přidělat vrásky čtyřem investičním bankám, které o „fixu“ rozhodují dvakrát denně při aukcích.
Barclays, HSBC, Societé Générale a Scotiabank čelí určitou dobu kritice pro nedostatek transparentnosti, protože nezveřejňují žádná data o určení sazby. Kritici tvrdí, že je proces nakloněn manipulaci. V květnu ve Velké Británii pokutoval Finanční dohledový úřad banku Barclays 26 miliony liber pro nedbalou kontrolu poté, co jeden z jejích obchodníků ovlivnil zlatý fix, aby se vyhnul vyplácení derivátového kontraktu.
WGC s tímto přehodnocením přichází v období přepočítávání řady referenčních sazeb drahých kovů reagujících na skandál u sazby LIBOR.
Konference se bude konat 7. července v Londýně a zúčastní se jí důlní společnosti, zpracovatelé kovů, centrální banky a banky obchodující se zlatem – hlavní uživatelé referenční sazby.
Londýnská referenční sazba pro stříbro, která funguje srovnatelně jako sazba u zlata, přestane existovat v srpnu, protože po odchodu Deutsche Bank zůstávají v aukci pouze dvě banky.

Charvát, 26.6.2014
Zdroj: Financial Times

 

 

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře